reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

Karaborsa dönemi; İkinci el otomobil pazarında dövizdeki yükselişin etkisi yeni furya getirdi

Son yılların en karmaşık dönemlerini geçiren ikinci el otomobil pazarında dövizdeki negatif etki kullanıcıları beklemeye yönlendiriyor.

Döviz kurlarında yaşanan tarihi gelişmelerle birlikte otomobil dünyasında da taşların adeta yerinden oynadığı bir dönemi yaşıyoruz. Fiyatlarda bir süredir kademeli olarak devam eden artışlar sıçrama şeklinde listelere yansıtılırken, akaryakıt tarafındaki zamlar da kullanıcıları kara kara düşündürüyor. Sıfır kilometre araçlar sonrası ikinci el otomobil pazarında da kelimenin tam anlamıyla bir bilinmezlik hakim. Süreçle ilgili değerlendirmelerde bulunan Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, spota düşen sıfır kilometre araçlar hakkında da önemli açıklamalar yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ikinci el otomobil pazarında belirsizlik dönemi

Son bir aylık süreçte tekrar gündeme oturan ikinci el araç piyasasında, önemli bir etken haline gelen döviz kurunun sıfır kilometre araç fiyatlarına direkt yansıdığını Karakaş; “Ancak stok problemleri, ikinci elde neredeyse tüm araçların fiyatlarında radikal yükselişlere neden olurken, sadece 23 Kasım 2021 tarihinde, dövizdeki hızlı artışla aynı gün içinde ilan platformlarından ortalama 30 bin aracın ilanı kaldırıldı. İlanını kaldırmayan birçok şirket ve araç sahibi de birkaç saat içinde satış fiyatında yaklaşık yüzde 20 artışa gitti, bu da satış kaygısı güdülmediği, beklemeye geçildiği anlamını taşıyor. Ülke ekonomisindeki gelişmeler, ikinci elde de belirleyici unsur olacak. Şu anda alıcı ve satıcılar tamamen bekle-gör politikası uyguluyor.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karaborsada “cebinde parası olan” piyasayı belirliyor

Son günlerde basında sıklıkla yer alan “spot sıfır kilometre ikinci el araç” konusuna da değinen Karakaş “Pandeminin başından bu yana dikkat çekmek istediğimiz şey şu; sıfır kilometre araç bayide satılır. Online ilan platformlarınının sıfır kilometre araç satışını kaldırması ve yeni ilanlara müsaade etmemesi adına bir düzenlemeye gitmesi gerekiyor. Aksi takdirde parası en çok olan, elinde en çok otomobil olan fiyatı ve piyasayı belirler, bu karaborsanın önü alınamaz. Bugün hiçbir bayide sıfır araç bulunamazken, ilan platformlarında 2 binden fazla sıfır araç ilanıyla karşılaşmamız durumun ciddiyetini gösteriyor.” yorumunu yaptı.

İlgili video