reklamı kapat

POPÜLER

2022 Skoda Slavia

2022 Skoda Slavia; kompakt sedan ligine iddialı yeni üye

Uzun süredir devam eden ipucu detayları sonrası resmi tanıtımı gerçekleştirilen 2022 Skoda Slavia, segment ilerisine geçen özellikleriyle dikkat çekiyor.

Skoda’nın Rapid ürün gamına veda etmesinin ardından Avrupa merkezli olarak ortaya çıkan boşluk günümüzde de devam ediyor. Scala ile her iki ihtiyacı da karşılama odağında daha üst segment bir hamleyi tercih eden Çekyalı üretici, bu stratejisini Hindistan tarafında yeniden şekillendiriyor. Bir süredir ipucu detayları üzerinden mesajları verilen Scala, bugün düzenlenen etkinlik sonrasında tüm detaylarıyla görücüye çıkarılıyor. Honda City ve Renault Taliant gibi modellere doğrudan rakip olan 2022 Skoda Slavia, markanın işlevsellik dinamiklerini sonuna kadar yansıtırken, iç yaşam alanında sunduğu dinamiklerde Avrupalı kardeşlerinden geride kalmayacağının da mesajlarını veriyor. Bir anlamda sedan Fabia olarak da nitelendirebileceğimiz Slavia, pek çok özelliğiyle bunu yolda da hissettirecek.

2022 Skoda Slavia teknik özellikleri

Kushaq sonrasında Hindistan merkezli olarak lanse edilen ikinci model olarak podyuma çıkan Slavia, pazara özel olan MQB-A0-IN platformu üzerine inşa edilecek. Bu sayede fiyat olarak daha erişilebilir temeller üzerine geliştirilen model; 4.541 milimetre uzunluk, 1.752 milimetre genişlik, 1.487 yükseklik ve 2.651 aks mesafesi değerleriyle geliyor. Bu nitelikler üzerinden 521 litrelik bagaj hacmiyle gelen ve sınıf beklentilerini karşılayan modelin tasarım çizgilerinde ise far grubu da dahil olmak üzere yeni Fabia’dan parçalar görüyoruz. Active Ambition ve Style olmak üzere üç farklı donanım seviyesiyle Hindistan pazarına sunulacağını gördüğümüz Slavia’nın renk seçenekleri ve 16 inçe kadar yükselebilen jant setleri de ürün gamıyla paralellik gösteriyor. Kokpit tarafına geçtiğimiz ise 10 inçlik son nesil multimedya ekran ve 8 inçlik dijital gösterge paneli, bu segmentteki ekonomi odaklı araçlardan Slavia’yı ayıracak en önemli donanımlar arasında. İçeride sunulan açık renk döşeme ve panel seçeneği de yine dikkat çekenler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Slavia’nın kaputunun altında ise ilk günden itibaren beklediğimiz motorlar yer alıyor. 1.0 litrelik TSI ünitenin 115 PS ile giriş seviyesini oluşturduğu ailede, kullanıcılar dilerlerse 150 PS’lik güç üreten 1,5 litrelik TSI motoru da tercih edebiliyor. Şanzıman tarafında ise 6 kademeli manuel üniteye 7 kademeli DSG eşlik ediyor. DSG için 1,5 litrelik motor zorunlu kılınırken, üç silindirli motorda 6 kademeli tork konvertörlü otomatik şanzıman listede olacak. 2022’nin ilk çeyreği içerisinde Hindistan’da yollarda çıkarılmaya hazırlanan Slavia için sipariş alımları da kısa süre içerisinde başlayacak. Skoda cephesinin bu hamleyi Avrupa tarafına yansıtıp yansıtmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

İlgili video