reklamı kapat

POPÜLER

İkinci el otomobil

İkinci el otomobil pazarında ekim ayı verileri; yüksek kilometrelere ilgi arttı

Türkiye’nin önde gelen ikinci el otomobil ilan platformu arabam.com, ekim ayının ilan verilerini derleyerek önemli istatistikler paylaştı.

Türkiye ve dünyayı etkisi altına alan pandemi süreciyle birlikte artan taleplere ek olarak ÖTV zammı ve yükselen kurun da etkisi ile otomobil fiyatları arttı. Sıfır kilometre araçlardaki artış, ikinci el otomobil fiyatlarını da yukarı çekerken, pandemi döneminde toplu taşıma kullanma isteğinin yerine özel araçların tercih edilmesi de ikinci el araçlara olan talebi artırmış durumda. Ekim ayında, sıfır km araç fiyat listelerinin yayınlanması ile birlikte belirsizlikten kurtulan piyasada, 2.el araçların fiyatlarında artış etkisi devam ediyor. Sektörün önemli kaynaklarında “arabam.com” tarafından paylaşılan ilan verilerine bakıldığında 100 bin TL altındaki ilan sayısı azalırken, 150 bin TL ve üzeri ilan sayısında artış karşımıza çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil pazarından detaylı ilan verileri

Paylaşılan tabloda ekim ayı boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri, km. değerleri gibi temel verilere göre arabam.com analizi şöyle:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlanların %72’sini otomobiller oluşturuyor. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise %1’lik dilimde yer alıyor. Eylül ve Ağustos aylarında en çok ilan verilen marka olan Renault, Ekim ayında da %17 oranıyla liderliğini korumaya devam ediyor. Renault markasını sırasıyla Volkswagen, Opel, Fiat, Ford, Hyundai, Toyota, Peugeot ve BMW izliyor. Eylül ayında Honda yerine listeye giren Mercedes-Benz, %3’lük ilan oranıyla Ekim ayında da listede yerini alıyor. Ekim ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio ve Astra’nın yanına Focus da eklendi. Bu üç modeli sırasıyla Megane, Passat ve Corolla takip ediyor. En fazla ilan verilen araç model yılları %8 oranı ile 2017, 2016, 2015 ve 2012 oldu. 2017 model ilan sayısındaki artış, bizlere sıfır km. araç fiyatındaki yükselme nedeniyle 2. el ve yaşı daha genç olan araçlara yönelimin de arttığını gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pazarda fiyatlar artmaya devam ediyor

Sıfır araç stoklarındaki sıkıntının ve dövizdeki artışın devam etmesi, araç alımının bir yatırım haline dönüşmesi sonucu 2.el araç fiyatlarının da artması ile 0-50 bin TL ve 50-100 bin TL aralığındaki ilanlar %2 düşüş yaşarken özellikle 200 bin TL üstü ilanların sayısı da artış eğrisinde. Ekim ayı için ilanlar yakıt tipine göre incelendiğinde, dizel motorların oranı Eylül ayında olduğu gibi %47 ile birinci sırada konumunu koruyor. Dizel araçları LPG ve benzin tüketen araçlar izliyor. İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar Eylül ayında olduğu gibi Ekim ayında da daha çok görülüyor. İkinci el araç fiyatlarının artmasıyla, daha uygun fiyatlı yüksek kilometreli araçlara talep devam ediyor.

İlginizi çekebilir

Avrupa’nın en ucuz elektrikli otomobili iddiasını taşıyan Dacia Spring Electric