reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil otomotiv

İkinci el otomobil pazarından dikkat çeken ekim ayı verileri

İkinci el otomobil pazarının önemli kaynaklarından olan arabam.com, altyapısından elde ettiği verilerin detaylarını paylaştı.

Sıfır kilometre modellerde yaşanan fiyat artışlarının etkisiyle kullanıcıların artık ilk seçeneği konumuna gelen ikinci el otomobil pazarında da yükselişler dikkat çekiyor. Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com, geçtiğimiz ekim ayının ilan verilerini derleyerek, otomotiv pazarına katkı sağlayacak istatistikleri paylaştı. Ekim ayında otomobil kategorisi için en çok ilanın 50.000 TL – 100.000 TL ile 100.000 TL – 150.000 TL aralığındaki verildiği dikkat çekiyor. Paylaşılan istatistikle, ekim boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri, km. değerleri gibi temel verilere göre ayrılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil pazarında en popüler marka Renault

Kaynak tarafından paylaşılan detaylarda, ilanların %70’ini otomobiller oluşturuyor. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise %2’lik dilimde yer alıyor. İlanların %19’unu Renault oluşturuyor. Renault markasını Fiat izliyor. Fiat markasını da sırasıyla Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Citroen ve Honda izliyor. İlanlara model özelinde bakıldığında ekim ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio, Astra ve Megane oldu. Bu üç modeli ise sırasıyla Focus, Passat ve Corolla takip ediyor. yayınlanan 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesine bakıldığında en yüksek ilan sayısı, %20 ile Nissan Qashqai’nin oldu. Bu aracı sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson, Peugeot 3008 izliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motor hacmi arttıkça yakıt tüketimi ve MTV miktarları da arttığı için 1.6 altındaki motorların 2.el araç alımında ideal olduğu gözlemleniyor. Diğer aylarda olduğu gibi 1.2 – 1.4 arası ve 1.4-1.6 arası motor hacimlerine sahip araç ilanları liderliklerini korumaya devam ediyor. 1.2-1.4 arası motor hacmine sahip araçların ilan oranı %29, 1.4 – 1.6 arası motor hacmine sahip araçlar ise ilanların %53’ünü oluşturuyor. 2001 cm3 ve üzeri motor hacmine sahip ilanların oranı ise %4’te kaldı. Şanzıman tipine göre ilanların dağılımında en büyük payın düz vitesli araçlarda olduğu görülüyor. Ekim ayında düz vitesli araçlar ilanların %67’sini oluşturuyor, yarı otomatik vitesli araçlar da ilanların %16’sını oluşturuyor. Otomatik vitesli araçların ise ilan oranı %16. Yakıt tipine göre incelendiğinde, dizel araçların ekim ayında ilan oranı %55,49 oldu. LPG’li araçlar %25,56 oranı ile ikinci sırada yer alıyor. Benzinli araçlar ise ilanların 18,83’ünü oluşturuyor. Benzinli araçları sırasıyla elektrikli ve hibrit araçlar oluşturuyor.

İlgili video

Yeni Fabia tanıtımı