reklamı kapat

POPÜLER

diyabet kan şekeri

Diyabet hastalarını parmak delmekten kurtaracak bir sensör geliyor

Afon Technology firması bugün gündemde yer edinmeyi bildi. Çünkü firma diyabet hastalarının hayatını kolaylaştıracak bir sensör geliştiriyor.

Bu 2022 sonunda kullanıma sunulacak bilgisi verilen sensör, firmanın gösterimine göre bir akıllı saatin kayışına takılacak ve kişilerin kan şekerini rahatlıkla ölçebilecek. Bu sensör sayesinde diyabet hastalarının kan şekeri ölçüm için parmaklarını delmesine gerek kalmayacak.

Aldığı verileri Bluetooth üzerinden akıllı saat ya da telefonlara aktaracağı aktarılan sensör, çok ufak değil ancak görevini söylendiği gibi yapabilirse kimsenin buna takılacağını düşünmüyoruz.

Diyabet hastalarının büyük bölümü şu an parmaklarını delerek çıkardıkları kan ile kan şekeri ölçümü yapıyor ve bu durum bir süre sonra ciddi can yakmaya başlıyor. Yeni sensör ile bunu ortadan kaldırmak isteyen Afon Technology, klinik denemelerde iyi sonuçlar aldıklarını belirtiyor.

İstenirse saat harici kullanıma da imkân tanıyacak bilgisi verilen sensör, umarız 2023 itibarıyla her hastanın rahatlıkla ulaşabileceği ve sonuçlarına güvenebileceği bir cihaz olarak pazara sunulabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022 sonuna doğru gelecek Apple Watch Series 8 için de Diyabet özelinde kan şekeri ölçüm ihtimali var

Yeni modelde yüksek ihtimalle vücut sıcaklığı ve tansiyon ölçüm sensörleri olacak. Ayrıca gelen bilgilere göre Apple ve tedarikçileri yeni akıllı saate kan şekeri ölçümü özelliğini koymak adına ciddi şekilde çalışma içerisinde bulunuyor.

Watch Series 7’ye yeni bir sağlık sensörü koymayan Apple, kan şekeri ölçümü ile kullanıcıları gerçekten çok memnun edecek. Burada ölçüm, yani kandaki şeker miktarı, kısa dalga boylu kızılötesi sensör aracılığıyla belirlenecek.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın