reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch Series 6 Apple Watch Series 7

Apple Watch Series 7 ve Galaxy Watch 3 için kan şekeri ölçüm iddiası

Şeker hastalığı (Diyabet) milyonların hayatını oldukça zorlaştırıyor. Apple Watch Series 7 ve Samsung Galaxy Watch 3 ile bu konuda bir adım atılabilir.

Biliyorsunuz diyabet hastaları sürekli olarak kan şekerlerini ölçmek ve bunun için de parmaklarına kan için delik açmak zorunda kalıyor. Sürecin değişmesini uzun süredir isteniyor ve kan şekeri ölçümünün direkt olarak akıllı saatlere gelmesi sürekli olarak talep ediliyor. İşte bu durum yakında gerçek olabilir. Söylendiği kadarıyla Apple ve Samsung süreçte aktif olarak çalışıyor. Hatta burada yaz sonunda gelecek Apple Watch Series 7 ve Samsung Galaxy Watch 3 akıllı saatlerin kan şekerini ölçebileceği iddia ediliyor. İki şirketin de farklı yöntemler üzerinde çalıştığı ve ilk çıkışı Samsung’un yapacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Samsung burada “Raman spectroscopy” isimli bir teknik kullanıyor. Bu özelliğin saatlere eklendikten hemen sonra kullanılmayacağını da belirtmek gerekiyor. Özelliğin aktif edilmesi için her ülkede izinlerin alınması gerekiyor. Çünkü kan şekerine bağlı olarak insülin yapılıyor ve burada ölüm olmaması için yüzde 100’e yakın doğruluk gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda Apple Watch Series 7 ve Galaxy Watch 3 dışında başka modeller de gündemde

CES 2021’de dijital olarak gösterimi yapılan bir Apple Watch benzeri prototip cihaz, Japonya merkezli Quantum Operation imzasını taşıyor ve taşıdığı spektrometre ile bilekten sürekli olarak kan şekerini ölçebiliyor. “İnvaziv Olmayan Glikoz Metre” temelinde yer alan giyilebilir ürünün, bünyesindeki diğer sensörler ile kan şekeri yanında EKG ölçümü yapabildiği de aktarılmıştı. Ürünün verileri 20 saniye içerisinde verebildiği ve ölçüm sürecinde kayışını da aktif olarak kullanıldığı aktarılanlar arasında.

İlginizi Çekebilir

Çok ses getiren portatif yazıcı