reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch Series 6 Apple Watch Series 7

Apple Watch Series 7 modelinde kan şekeri ölçüm olmayacak mı?

Apple Watch Series 7 ile şeker hastalığı (Diyabet) için önemli bir adım atılacaktı. Ancak bu gerçek olmayacak gibi görünüyor.

Diyabet hastaları sürekli olarak kan şekerlerini ölçmek ve bunun için de parmaklarına kan için delik açmak zorunda kalıyor. Sürecin değişmesini uzun süredir isteniyor ve kan şekeri ölçümünün direkt olarak akıllı saatlere gelmesi sürekli olarak talep ediliyor. İşte bu durum için geçtiğimiz aylarda “yakında gerçek olabilir” demiştik. Ancak bu en azından Apple Watch Series 7 için gerçek olmayacak gibi duruyor. Çünkü sağlam bir kaynak Apple’ın bu konuda çalıştığını ancak çıkışın 2021 Apple Watch modeli ile yapılmayacağını aktarıyor. Burada ilk adımı atacak firma ise Samsung olabilir. Çünkü Samsung Galaxy Watch 3 akıllı saat modelinin de (Adı farklı olabilir) kan şekerini ölçebileceği iddia ediliyor. Daha önce iki şirketin de farklı yöntemler üzerinde çalıştığı, Samsung’un burada “Raman spectroscopy” isimli bir teknik kullanacağı aktarılmıştı. Bu özelliğin daha önce de belirttiğimiz gibi saatlere eklendikten hemen sonra kullanılmayacağını da belirtmek gerekiyor. Özelliğin aktif edilmesi için her ülkede izinlerin alınması lazım. Çünkü kan şekerine bağlı olarak insülin yapılıyor ve burada ölüm olmaması için yüzde 100’e yakın doğruluk gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Watch Series 7 için kan şekeri özelliğin rafa kalkması üzdü

Bu konuda başka firmalar da çalışıyor. CES 2021’de dijital olarak gösterimi yapılan bir Apple Watch benzeri prototip cihaz, Japonya merkezli Quantum Operation imzasını taşıyor ve taşıdığı spektrometre ile bilekten sürekli olarak kan şekerini ölçebiliyor. “İnvaziv Olmayan Glikoz Metre” temelinde yer alan giyilebilir ürünün, bünyesindeki diğer sensörler ile kan şekeri yanında EKG ölçümü yapabildiği de aktarılmıştı. Ürünün verileri 20 saniye içerisinde verebildiği ve ölçüm sürecinde kayışını da aktif olarak kullanıldığı aktarılanlar arasında.

İlginizi Çekebilir

Çok ses getiren portatif yazıcı