reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple, kendi sağlık donanım ürünlerini mi çıkaracak?

Teknoloji devi Apple, bugün ilginç bir haberle daha gündeme geldi. Firma uzun zamandır beklenen bir alana daha giriş yapabilir.

Apple’ın kendi sağlık ürünleri bulunmuyor. Watch serisi akıllı saatlerde gelişmiş sağlık özellikleri yer alıyor ancak bu ürünler temelde birer saat. Ancak Apple’ın bu durumu gelecekte değiştirme gibi bir planı bulunuyor. Çünkü Apple sağlık donanım ürünleri” kategorisi altında yeni çalışan alımları içerisinde bulunuyor. Direkt olarak sağlık dünyasına şimdiye kadar girmemesi zaten oldukça garip olan teknoloji devi, bu büyük önem verdiği alanda artık gerçek sağlık ürünleri / donanımları ile de yer alacak gibi görünüyor. Şimdilik ilk ürünlerin ne olacağı ya da ne zaman geleceği bilinmiyor. Firmanın Apple Watch haricindeki ilk sağlık ürün ya da ürünleri şimdiden büyük merak uyandırmış durumda.

Apple, Watch Series 7 ile de çok büyük bir sağlık özelliği getirebilir

Biliyorsunuz diyabet hastaları sürekli olarak kan şekerlerini ölçmek ve bunun için de parmaklarına kan için delik açmak zorunda kalıyor. Sürecin değişmesini uzun süredir isteniyor ve kan şekeri ölçümünün direkt olarak akıllı saatlere gelmesi sürekli olarak talep ediliyor. İşte bu durum yakında gerçek olabilir. Söylendiği kadarıyla Apple ve Samsung süreçte aktif olarak çalışıyor. Burada yaz sonunda gelecek Apple Watch Series 7 ve Samsung Galaxy Watch 3 akıllı saatlerin kan şekerini ölçebileceği iddia ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İki şirketin de farklı yöntemler üzerinde çalıştığı ve ilk çıkışı Samsung’un yapacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Samsung burada “Raman spectroscopy” isimli bir teknik kullanıyor. Bu özelliğin saatlere eklendikten hemen sonra kullanılmayacağını da belirtmek gerekiyor. Özelliğin aktif edilmesi için her ülkede izinlerin alınması gerekiyor. Çünkü kan şekerine bağlı olarak insülin yapılıyor ve burada ölüm olmaması için yüzde 100’e yakın doğruluk gerekiyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Çok ses getiren portatif yazıcı