reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch

Gelecek Apple Watch modelleri ile sunulabilecek yeni sağlık özellikleri

Apple Watch Series 7 akıllı saat çok yakında yer alırken, Apple elbette 2022 ve sonrası için de çalışmalar yapıyor. İşte gelecek için yeni ortaya çıkanlar;

Wall Street Journal‘ın haberine göre 2022’de gelecek Apple Watch modeli, olası adıyla Watch Series 8, çok yüksek ihtimalle kan basıncını ölçebilecek. Daha farklı deyişle direkt olarak saat üzerinden tansiyon ölçümü yapılabilecek.

Bu özellik hali hazırda yeni Samsung saatlerde yer alıyor. Samsung süreci, gerçek bir tansiyon aleti üzerinden kalibrasyon tekniği ile sunuyor. Apple’ın ise bu konuda yerleşik sensörlere güveneceği düşünülüyor. Ancak bu sensör henüz Watch Series 8 için yüzde 100 kesin değil. Çünkü Apple’ın süreçte bazı teknik sorunlar yaşadığı aktarılıyor.

Bu arada gelecek Apple Watch’larda ısı ölçümü için termometre de olabilir. Bunun daha çok doğurganlık planlaması ve uyku takibini geliştirme konusunda görev yapacağı iddia ediliyor.

Apple Watch üzerinden kan şekeri ölçümü konusuna da çok ciddi şekilde odaklandığı aktarılan teknoloji devi, saatleri gerçek bir sağlık yardımcısı yapmak istiyor. Mevcut Apple Watch’lar nabız, EKG ve SpO2 gibi ölçümleri detaylı şekilde yapabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelecek Apple Watch modelleri ve yeni sağlık özellikleri için kilit isim Rockley Photonics olacak

Apple tedarikçilerinden Rockley Photonics, geçtiğimiz ay önemli bir duyuru yaptı ve gelişmiş bir dijital sağlık sensörü görücüye çıkarttı. Bu sensörün 2022’de gelecek Apple Watch modellerinde aktif olarak kullanılma ihtimali bulunuyor. Peki bu sensör neleri ölçebiliyor?

Akıllı saatlere uygun sensörün vücut ısısı, kan basıncı, vücut hidrasyonu, alkol, laktat, glukoz / glikoz / glükoz ve fazlasını ölçme / belirleme yeteneği bulunuyor. Bünyesinde yer alan optik sistem ile sürekli olarak ölçüm getiren sensör, ölçüm sırasında benzerlerinden daha farklı yol izliyor.

Apple Watch’lar dahil birçok akıllı saat modelinde ölçüm için yeşil LED‘ler kullanılırken, Rockley Photonics imzalı yeni sensör sistemi “kızılötesi spektrofotometre” kullanıyor. Bunu etkisi daha hassas sonuçlar oluyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın