reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch

Gelecek Apple Watch modelleri için kan şekeri iddiası güçleniyor

Apple’ın Apple Watch akıllı saatler için çok uzun zamandır gündemde olan kan şekeri ölçüm imkanı, yakında gerçek olabilir. İşte detaylar;

Apple Watch modelleri şu an EKG çekebiliyor, nabız ölçebiliyor ve kandaki oksijen seviyesini belirleyebiliyor.

İşte bunlar arasına ileride kan şekeri ölçüm özelliği de dahil edilecek. Apple’ın bu konuda İngiltere merkezli bir firma ile iki son iki yıldır çalıştığı ortaya çıktı.

Bu firmanın adı tam olarak Rockley Photonics. Bu firma aktarıldığı kadarıyla kan şekeri ölçümü özelinde gelişmiş sensörler geliştiriyor.

Rockley Photonics’in kan basıncı yani tansiyon ve kandaki alkol oranını belirleme konusunda sensörler geliştirdiği de aktarılıyor.

Bu açıdan gelecek Apple Watch modelleri sağlık konusunda çok ama çok daha güçlü olacak gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diyabet hastaları uzun zamandır Apple Watch üzerinde bu özelliği görmek istiyor

Bu konuda elbette sadece Apple çalışmıyor. Süreçte ilk adımı Samsung’un kendi akıllı saat modelleriyle atması bekleniyor.

Bazı diyabet hastalarının hayatını çok zorlaştıran değerlerin direkt olarak saatler üzerinden tespit edilebilecek olması elbette çok güzel görünüyor.

Ancak bu süreçte saatlerin yüzde 100’e yakın doğru çalışması gerekiyor. Çünkü kan şekeri değerine göre insülin yapanlar bulunuyor. Saatlerin bu konuda yanlış yönlendirme yapması, ciddi anlamda ölümlere neden olabilir.

Bu açıdan özelliğin kullanıma sunulduktan sonra FDA gibi kurumlardan onay alması zaman alabilir. EKG özelliği için bile kişiler örneğin Türkiye’de çok uzun süre beklemek zorunda kaldı.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın