reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX

SpaceX, Crew-1 astronotlarını ISS’ten geriye getirdi; işte detaylar

SpaceX, NASA desteğiyle gerçekleştirilen Crew-2 görevi sonrasında Crew-1 görevi ile ISS’e çıkardığı astronotları geriye getirmeyi başardı.

SpaceX, hatırlamak adına uzaya ilk defa Crew Dragon uzay aracı ile Bob Behnken ve Doug Hurley‘i çıkarmıştı. Bu bir test göreviydi.

Daha sonra firma Crew-1 isimli ilk gerçek görev kapsamında astronotlar Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker ve Soichi Noguchi‘yi ISS’e taşımıştı.

İşte bu isimler bugün altı ay ISS bünyesinde kaldıktan sonra geriye döndü. Firma, dört astronotu Crew Dragon ile Meksika körfezinde suya sorunsuz olarak indirdi.

Firma bu görevdeki Crew Dragon ile bir rekor da kırdı. Araç yörüngede 168 gün kalarak Amerika özelindeki yeni rekorun sahibi oldu.

Crew-2 görevinde ise Shane Kimbrough, Megan McArthur, Akihiko Hoshide ve Thomas Pesquet ISS’e gönderilmişti. Bu görevde de yine Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon kapsülü kullanılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, ileride süreci siviller için gerçekleştirecek

Uzaya ilk defa astronot değil sivil taşıyacak ve bu konuda bir ilke imza atacak SpaceX,  toplam dört kişilik görevi yüksek ihtimalle 2021’in sonunda yapacak.

Bu görevde tam olarak Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor yer alacak.

Buradaki en önemli isim daha önce de söylediğimiz gibi milyarder Jared Isaacman.Inspiration4” isimli bu tarihi görevi mümkün kılan esas isim olan Isaacman, dikkat çeken isimler ile uzaya gidecek.

Inspiration4 görevinde yer alan 29 yaşındaki Hayley Arceneaux, uzaya çıkan en genç ABD vatandaşı olacak.

Chris Sembroski‘nin 41 yaşında bir emekli pilot ve aktif Lockheed Martin çalışanı. Dr. Sian Proctor ise 51 yaşında bir pilot girişimci ve eğitimci.

İlginizi Çekebilir

Türkiye ihtimalli Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın