reklamı kapat

POPÜLER

diyabet

Diyabet hastalarını parmak delmekten kurtaracak iki yeni teknoloji

Diyabet hastalarının canını yakan parmak delme süreci artık gerçek anlamda tarih olacak gibi görünüyor. İki yeni teknoloji daha ses getirdi.

Geçtiğimiz ay Afon Technology tarafından geliştirilen bir sensör gündeme gelmişti. Bu 2022 sonunda kullanıma sunulacak bilgisi verilen sensör, bir akıllı saatin kayışına takılacak ve kişilerin kan şekerini rahatlıkla ölçebilecek. Bu sensör sayesinde diyabet hastalarının kan şekeri ölçüm için parmaklarını delmesine gerek kalmayacak.

Buna benzer iki çözüm daha gündemde. Bunlardan birisi glucoWISE isimli bir alet. Bu yukarıda gördüğünüz alet, kan şekerini kana ihtiyaç duymadan parmak üstünden veri alarak belirleyebiliyor. Bünyesinde ufak bir ekran yer alan ufak gövdeli ürün, topladığı verileri USB üzerinden bilgisayara aktarabiliyor.

Sürekli olarak ölçüm yapabilme yeteneği de olan glucoWISE dışında bugün bir de Quantum Operation imzalı akıllı saat prototipi ses getirdi. Basit tanıtım videosunu burada izleyebileceğiniz ürün, CES 2022 kapsamında detaylandırılacak ve kan şekerini direkt olarak bilekten ölçebilecek. Hem glucoWISE hem de bu akıllı saat için net fiyat ya da çıkış tarihleri verilmiyor.

Bu arada 2022 sonuna doğru gelecek Apple Watch Series 8 için de diyabet özelinde kan şekeri ölçüm ihtimali bulunuyor. Ancak bu konu halen yüzde 100 netlik kazanmış değil.

Alanda yapılan her çalışma büyük önem arz ediyor. Kan şekeri ölçümü bir damla kan ile yapılabiliyor ancak bunun her gün yapılması gerekiyor. Bir süre sonra parmak uçları ciddi sıkıntı yaratmaya başlıyor. Ayrıca kan şekerine gün içerisinde birden fazla kez bakması gereken hastalar da bulunuyor. Diyabet’in bilmeyenler için belirli seviyeleri bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: Huawei’nin yeni katlanabilir telefonu P50 Pocket