reklamı kapat

POPÜLER

James Webb Uzay Teleskobu

James Webb Uzay Teleskobu, beklenenden daha fazla görevde kalacak

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA önderliğinde geliştirilen James Webb Uzay Teleskobu kısa süre önce uzaya atıldı.

Tam 10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu (James Webb Space Telescope), geçtiğimiz hafta sonu Avrupa Uzay Ajansı ESA imzalı kargo roketi Ariane 5 kullanılarak Kourou, Fransız Guyanası merkezli Guyana Uzay Merkezi’nden uzaya gönderildi.

Bir kızılötesi uzay teleskobu olan kısa adıyla JWST, bilim dünyası ve evrene bakış açımızı şekillendirecek olması adına büyük önem arz ediyor. JWST’nin esas bilimsel hedefi evrende yer alan çok uzaktaki cisimleri diğer temel cihazlar veya Hubble’ın görmediklerini gözlemlemek olacak.

NASA’nın başkanlığında 15 farklı devletin, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak yürüttüğü bir proje olarak 30 yıllık emeğin sonucu olan JWST, NASA’nın son açıklamasına göre beklenenden daha fazla süre görevde kalacak.

Bunun arkasında Ariane 5 ile yapılan çok hassas kalkış yer alıyor. Söylendiği kadarıyla bu hassas kalkış sayesinde teleskobun birçok konumlandırma ateşlemesine ya da manevrasına gerek kalmamış.

Bunun sayesinde James Webb Uzay Teleskobu bünyesinde ilk hesaplardan daha fazla yakıt barındırıyor. Böylelikle de JWST’nin çalışma ömrü bilim insanlarına göre 10 yılı geçmiş durumda. Daha önce NASA, JWST için 5 ila 10 yıllık bir ömür açıklamıştı ancak artık 10 yıl geçilecek gibi görünüyor.

Ancak NASA buna rağmen henüz kesin konuşamıyor. Yani birçok farklı şey yanlış gidebilir ve 10 yılı geçilemeyebilir. Herkes gibi biz de bunun olmaması umut ediyoruz. Umuyoruz 10 yılı aşkın süre boyunca JWST ile çok ilginç bilgiler öğreniriz.

İlginizi Çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü