reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch kan şekeri

Kan şekerini iğnesiz ölçebilen Apple Watch benzeri prototip cihaz

Şeker hastalığı (Diyabet) milyonların hayatını oldukça zorlaştırıyor. Ancak Apple Watch benzeri bir cihaz sonunda ölçüm konusunda önemli bir adım atıyor.

Bazı diyabet hastaları sürekli olarak kan şekerlerini ölçmek zorunda kalıyor. Bunun için de biliyorsunuz halen genel olarak gerçek kan kullanılıyor. Diyabet hastaları parmaklarına kan için sürekli olarak delik açmak zorunda kalıyor. CES 2021’de dijital olarak gösterimi yapılan bir Apple Watch benzeri prototip cihaz, Japonya merkezli Quantum Operation imzasını taşıyor ve aktarıldığı kadarıyla taşıdığı spektrometre ile bilekten sürekli olarak kan şekerini ölçebiliyor. “İnvaziv Olmayan Glikoz Metre” temelinde yer alan giyilebilir ürünün, bünyesindeki diğer sensörler ile kan şekeri yanında EKG ölçümü yapabildiği de aktarılıyor. Ürünün verileri 20 saniye içerisinde verebildiği ve ölçüm sürecinde kayışını da aktif olarak kullanıldığı aktarılanlar arasında. Bu ürünün henüz ne zaman kullanıma çıkacağı ise henüz bilinmiyor. Bu tarz bir sağlık cihazının mutlaka ama mutlaka yüzde 100’e yakın doğru veriler vermesi gerekiyor. Çünkü kan şekeri değerlerine göre insülin yapanlar bulunuyor ve burada bir hayati durum oluşabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Watch da gelecekte kan şekerini ölçebilir hale gelebilir

Apple’ın da bu konuda çok uzun zamandır çalıştığı biliniyor. Mevcut modellerine SpO2 ve EKG dahil birçok özellik ekleyen Apple’ın, gelecekte bunlar arasına kan şekeri ölçümünü eklemesine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak bunun ne zaman olacağı henüz belli değil. En azından 2021’de gelecek yeni Apple Watch’larda bu özelliğin olması beklenmiyor.

İlginizi Çekebilir

Çok ses getiren portatif yazıcı