reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P50 Pocket
Huawei P50 Pocket

Firması için bir ilke imza atan Huawei P50 Pocket tanıtıldı

 - Güncelleme: 23 Aralık 2021 12:20

Uzun süredir gündemde olan Huawei P50 Pocket için bugün beklenen resmi duyuru yapıldı. Gelin modele yakından bakalım.

Direkt olarak Samsung Galaxy Z Flip3 rakibi ilk dikey katlanabilir telefon modelinde “P50” ismini kullanması halen birçok kişiyi şaşırtan Huawei, cihazı gerçekten şık bir tasarımla hazırlamış. Farklı renkleri ve özel bir “Premium Edition” sürümü bulunan telefon, gövde yapısından dolayı katlandığı zaman çok ufak hale geliyor ve böylelikle rahatlıkla taşınabiliyor.

Parmak izi sensörü yanda olan Huawei P50 Pocket, yeni nesil bir menteşe sistemi kullanıyor. Huawei’nin uzun süredir geliştirdiği bu yeni menteşe, aktarıldığı kadarıyla daha az parçadan oluşuyor ve böylelikle hem daha ucuza üretebiliyor hem de parça azlığı üzerinden bozulma riskini azaltıyor.

Teknik olarak bakarsak 5G desteği olmayan P50 Pocket, 5G desteği olmayan Snapdragon 888 işlemci üzerine kuruyor. İçinde 6,9 inç 21:9 FHD+ 120 Hz OLED ekran, dışında ise ufak bir ikinci ekran yer alan P50 Pocket, boyuttan dolayı 4.000 mAh gibi günümüz için ufak sayılacak pil taşıyor.

Sınırlı pil ömrünü 40W hızlı şarj sistemiyle destekleyen P50 Pocket, arkasında üçlü bir kamera sistemi taşıyor. Burada Sony imzalı 40 megapiksel ana + 13 megapiksel ultra geniş açı + 32 megapiksel Ultra Spectrum kameraları bir araya geliyor.

Ultra Spectrum kamera ve diğer sensör / aydınlatma sistemleri ile telefon ultraviyole fotoğraflar çekebiliyor, çıplak gözle görülmeyen alışılmışın dışında detaylar yakalanabiliyor. Bunun bazı örnekleri hemen aşağıda yer alıyor. Modelin 10 megapiksel selfie kamerası ise bir ekran deliğinde yer alıyor.

Arkadaki ekran sayesinde iç kamera ile selfie çekmeye gerek kalmıyor, direkt olarak arka kamera kullanılabiliyor. Bu ekran farklı görseller ile telefonun özelleştirilmesine de imkân tanıyor. WiFi 6 desteği olan cihaz, kutusundan Huawei’nin kendi geliştirdiği HarmonyOS işletim sistemiyle çıkıyor. Firmanın ambargosu sürdüğü için yeni cihazlar Android kullanmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei P50 Pocket dikkat çekmeyi başardı

Gelelim en önemli detaya yani fiyata. Temelde üç farklı renkte hazırlanan P50 Pocket için açıklanan resmi satış fiyatı 8 GB RAM + 256 GB depolama için 1.400 dolar seviyesinde yer alıyor. Iris Van Herpen ortaklığında hayat bulan P50 Pocket Premium ise 12 GB RAM + 512 GB depolama ile 1.700 dolara satılacak. Standart modelin ileride Türkiye’de de satılmasını bekliyoruz. Ancak bunun kesin olmadığını belirtelim.

P50 Pocket tanıtım videosu:

P50 Pocket Premium tanıtım videosu:

İLGİLİ HABERLER