reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi 12
Xiaomi 12

Xiaomi 12 sonrasında Xiaomi 12 Pro ekran detayları paylaşıldı

Çok sayıda modelden oluşan Xiaomi 12 serisi için bilgiler gelmeye devam ediyor. Bugün direkt olarak 12 Pro merkezde.

Advertisement

Xiaomi 12 serisi 28 Aralık tarihinde tanıtılacak ve serisinin merkezinde 12 ile 12 Pro yer alıyor. Hatırlarsınız telefonlar için dün bir resmi paylaşım yapan Xiaomi, ana model olan 12’de 6,28 inç AMOLED ekran yer aldığını kesinleştirmişti. Daha sonra bu ekranda Xiaomi 11 gibi 2K değil 1080P çözünürlük olacağı açıklandı.

Bunun arkasında Xiaomi yetkilisine göre pil ömrü yer alıyor. Firma düşürülen çözünürlük ile daha yüksek pil ömrü sunabiliyor. Pikseller normal bakışta görünmüyorsa çözünürlüğün aşırı yüksek olması çoğu kullanıcı için bir şey değiştirmiyor, daha fazla yük bindiriyor.

DisplayMate A+ sertifikasına sahip olan ekran, aktarıldığı kadarıyla 1.600 nit parlaklığa çıkıyor ve çizilmelere karşı Gorilla Glass Victus ile korunuyor. Bugün yapılan paylaşıma göre Xiaomi 12 Pro modelinde 2K çözünürlükte bir OLED ekran yer alıyor.

“İkinci jenerasyon” ibaresine sahip bu “micro-lens” kullanan LTPO ekran, aktarıldığı kadarıyla özellikle düşük enerji harcıyor olmasıyla öne çıkıyor. Bu konuya özellikle ağırlık verdiği görülen Xiaomi, ekranda dinamik yenileme hızı sunacak yani ekran devamlı olarak 120 Hz çalışmayacak. Sabit içeriklerde yenileme hızı ciddi şekilde azaltılacak, bunun getirisi pil ömrünü artırmak olacak.

Direkt olarak Samsung tarafından üretilen bu ekran, firmanın açıklamasına Xiaomi’nin bir akıllı telefon modeline koyulan en iyi ekran konumunda yer alıyor. Bu ekranın da 1.600 nit parlaklığa çıkması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi 12 serisi genel olarak merak uyandırıyor

Xiaomi, 12 ve 12 Pro modellerini pazara Snapdragon 8 Gen 1 ile sunacak bilgisi veriliyor. Kaynaklara göre yine yolda olan 12X modeline ise gücünü Snapdragon 870 veriyor. 12X için henüz başka detay yok ancak seride 12 Lite modelleri de bulunuyor.

Yeni aileden sadece Xiaomi 12’nin Türkiye’ye gelmesini bekliyoruz ancak bunun kesinlikle kesin olmadığını belirtelim.

İlginizi Çekebilir

Panasonic’ten geleceğin otomobil HUD sistemi