reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung da PCIe 5.0 SSD’ler ile sınırları yeniden yazacak

PCIe 5.0 ile gerçekten çok ama çok hızlı SSD birimleri geliyor. Bu konuda Samsung da çok iddialı görünüyor. İşte çıkan detaylar;

PlayStation 5 içerisinde yer alan yerleşik PCIe 4.0 temelli NVMe SSD birimi, bilmeyenler için 825 GB‘lık boyuta sahip ve tam 5.500 MB/s hızında görev yapıyor. Bu hız gerçekten inanılmaz ve aşırı yüksek bir performans getiriyor.

Ancak sektör daha hızlı SSD’lere de hazırlanıyor. Bu isimlerden birisi geçtiğimiz aylarda gündeme gelen Kioxia. Firmanın geliştirdiği PCIe 5.0 SSD modeli, o zaman aktarıldığı kadarıyla 14.000 MB/s okuma ve 7.000 MB/s yazma hızlarına ulaştı.

Bu hızlar gerçekten nefes kesti. PCIe 4.0 her hat başına 16 Gbps veri akışı sağlarken, bu değer PCIe 5.0 ile iki katına yani 32 Gbps seviyesine çıkıyor. Bunun getirisi de görebileceğiniz üzere çok yüksek oluyor.

Bu konuda bugün bir açıklama ve gösterim yapan Samsung, kendi PCIe 5.0 SSD birimleriyle 13.000 MB/s okuma hızını standart hale getireceklerinin müjdesini veriyor. Samsung’un duyurusu da Kioxia tarafından gelen duyuru gibi henüz son kullanıcıya hitap etmiyor. İki isim de şimdilik sadece kurumsal alana odaklanıyor.

Firmanın yukarıdaki verileri elde ettiği PM1743 kodlu SSD birimi, müşteri ihtiyacına göre 2 TB ile 15 TB arasında depolama sunacak ve belirli kurumsal müşterilere test için gönderilecek. 2022’nin ilk yarısında ise gelen geri dönüşlere bağlı olarak seri üretim başlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung da PCIe 5.0 SSD’ler okuma yanında yazma konusunda da güçlü olacak

Yapılan resmî açıklamaya göre birimler 6.600 MB/s yazma hızlarına ulaşabilecek. Bu hızlara ulaşmak için özel bir kontrolcü geliştiren, testler içinse Intel ile ortak çalışma yaptığı aktarılan Samsung, yüksek hızları daha fazla enerji sarfiyatı olmadan sunduklarının müjdesini de veriyor. Yeni modellerde enerji verimliliğinin yüzde 30 arttığı aktarılıyor.

Bu arada PCIe 6.0 için de çalışmaların başladığını belirtelim. Yeni standart çerçevesinde hızlar PCIe 5.0’yı ikiye, PCIe 4.0’ı ise dörde katlayacak. Ancak PCIe 6.0 için önümüzde daha çok uzun bir zaman bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin traktör tasarımı ile tanışın