reklamı kapat

POPÜLER

Android 13

Android 13 işletim sisteminde olacak yenilikler ufak ufak detaylanıyor

Detaylarına burada yer verdiğimiz Android 12 işletim sisteminin yenisi Android 13 için bazı yenilikler ufak ufak detaylanıyor.

Yapılan incelemelere göre Android 13 işletim sistemi tam Bluetooth LE Audio desteğine sahip olacak. Bluetooth LE Audio’nun temel özellikleri arasında daha düşük güç tüketimi, gelişmiş bir ses deneyimi için Çoklu Akış Ses desteği, bir veya daha fazla ses akışını sınırsız sayıda ses cihaza aktarma yeteneği ve fazlası yer alıyor.

Bluetooth LE Audio’nun Android 13’teki tam desteği, yeni kablosuz kulaklıklara sağlayacağı imkanlar özelinde dikkat çekerken, sürümde dil konusunda da bir yenilik olacak. Android 13, “Panlingual” olarak geçen destek sayesinde, kişilerin telefonlarında farklı dil seçeneklerini belirlemesine imkân tanıyacak.

Bu sayede örneğin kişiler iş uygulamalarında İngilizce, sosyal medya uygulamalarında ise İspanyolca tercih edebilecek. Bunun için “Ayarlar” içerisine özel bir menü koyacak ve her uygulamaya tek tek dil belirleme imkânı sunacak Google, birden fazla dili kullanmak zorunda olan kişileri memnun edecek gibi görünüyor.

Android 13 merak edilirken, alanda en son Android 12 Go gündeme gelmişti

2 GB RAM altındaki Android akıllı telefonlara odaklanan ve 2017 yılından beri hayatımızda olan Android işletim sistemini basit “Go” sürümü, yeni sürüme geçiş yaptı. Güncel olarak 200 milyon kullanıcıya ulaştığı aktarılan sistemin yenisi, geçtiğimiz hafta Android 12 Go adıyla duyuruldu.

Yapılan temel iyileştirmeler ile Android 11 Go’ya oranla uygulamaları (Go için hazırlanan özel sürümler) yüzde 30 oranında daha hızlı açan yeni sürüm, genel olarak daha pürüzsüz / akıcı çalışıyor ve bu da düşük seviye cihazlardaki kullanıcı deneyimi adına çok güzel görünüyor.

Yeni Files Go uygulaması ile silinen içeriklerin 30 gün geriye dönük olarak kurtarılabilmesine imkân tanıyan sürüm, Nearby Share ile çevrimdışı olarak yakındaki diğer Android telefonlara uygulama paylaşabiliyor ya da aynı şekilde alabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gizlilik için uygulamalara hassas konum yerine yaklaşık konumu verebilen sürüm, kullanılmayan uygulamaların pili harcamasına engel oluyor ve uygulamaların kamera ya da mikrofon erişimini anlık olarak bildirim menüsünde gösteriyor.

2022 içerisinde birçok model için dağıtıma sunulacağı aktarılan Android 12 Go, Privacy Dashboard üzerinden hangi uygulamanın nelere eriştiğini tek sayfada gözler önüne serebiliyor. Bu da gizlilik özelinde atılmış olumlu bir adım olarak görünüyor.

Kilit ekranından misafir profiline hızlı geçiş sunan sürüm, hızlı çeviri ve sesli metin okuma gibi faydalı özellikleri yerleşik olarak sunuyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi Mix 4’ün kutu içeriğine yakından bakın