reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Tiramisu Android 13

Tiramisu kod adlı Android 13 için yeni özellikler bulundu

Detaylarına burada yer verdiğimiz Android 12 işletim sisteminin yenisi Android 13 için bulunan bazı yenilikler paylaşıldı.

2022 sonuna doğru tanıtılacak, genel kullanıma ise 2023 yılında girecek Android 13 için geçtiğimiz günlerde bazı yenilikler çıkmıştı. Tekrar üzerinden geçmek adına Android 13 işletim sistemi tam Bluetooth LE Audio desteğine sahip olacak. Bluetooth LE Audio’nun temel özellikleri arasında daha düşük güç tüketimi, gelişmiş bir ses deneyimi için Çoklu Akış Ses desteği, bir veya daha fazla ses akışını sınırsız sayıda ses cihaza aktarma yeteneği ve fazlası yer alıyor.

Bluetooth LE Audio’nun Android 13’teki tam desteği, yeni kablosuz kulaklıklara sağlayacağı imkanlar özelinde dikkat çekerken, sürümde dil konusunda da bir yenilik olacak. Android 13, “Panlingual” olarak geçen destek sayesinde, kişilerin telefonlarında farklı dil seçeneklerini belirlemesine imkân tanıyacak.

Bu sayede örneğin kişiler iş uygulamalarında İngilizce, sosyal medya uygulamalarında ise İspanyolca tercih edebilecek. Bunun için “Ayarlar” içerisine özel bir menü koyacak ve her uygulamaya tek tek dil belirleme imkânı sunacak Google, birden fazla dili kullanmak zorunda olan kişileri memnun edecek gibi görünüyor.

Android 13 işletim sisteminde bir süre sonra can sıkan bildirim konusunda da bir adım atacak Google, eğer doğru anlaşılıyorsa uygulamaların bildirim atmasını kullanıcının tercihine bırakacak. Kullanıcı istemiyorsa bildirim gelmeyecek, daha sonradan kapatmak ile uğraşılmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 13 işletim sistemi artık hep gündemde olacak

Android 13’te aynı zamanda “TARE” ya da tam açılımıyla “The Android Resource Economy” sistemi de olacak. Bu söylendiği kadarıyla direkt olarak uygulamaların pil kullanımına odaklanıyor. TARE ile Android Resource Credits’in geleceği, Google’ın uygulamaların pil tüketimine bağlı olarak bir ödül sistemi devreye alacağı aktarılıyor.

Bu özellik henüz tam olarak detaylandırılmıyor ancak pili daha az kullanan uygulamalar, daha fazla işlem hakkında elde edebilecek gibi görünüyor. Bu yapı şimdilik oldukça ilginç duruyor ancak daha fazla detaya ihtiyacı bulunuyor.

XDA’nın haberine göre Android 13 ile kişilere kilit ekranındaki saat ile alakalı da bir imkân tanınacak. Yeni sürümde istenirse bildirim geldiğinde dahi saatin çiftli / üst üste yapısını koruması sağlanacak.

İlginizi Çekebilir

Huawei’nin yeni katlanabilir telefonu ile tanışın