reklamı kapat

POPÜLER

Android 12

“Material You” tasarım diliyle karşınızda “Android 12”

Google I/O 2021’in en çok bekleneni, Android 12 işletim sistemiydi. Firma yeni sürümü Material You tasarım diliyle beraber karşımıza çıkardı.

Önemli sızıntı kaynaklarından Jon Prosser, aslında geçtiğimiz günlerde Google’ın Android 12 için hazırladığı resmi tanıtım videosunu yayımlamıştı.

Burada sistemin yeni Material You tasarım dili ortaya çıkmıştı. Ancak Google I/O 2021 kapsamında Android 12 Beta 1 sürümü üzerinden resmi gösterim yapıldı.

Tanıtım videosunu hemen aşağıda izleyebileceğiniz yeni tasarım dili, ilk olarak oldukça modern ve bazı kişilerin sevmeyeceği kadar renkli görünüyor.

Kişileri merkeze aldığı aktarılan yeni tasarım dili, beklendiği gibi geniş özelleştirme seçenekleri getiriyor ve artık arayüz öğeleri kullanılan duvar kağıdına uyum sağlıyor.

Yani siz yeşil ağırlıklı bir duvar kağıdı seçtiğiniz zaman, arayüz öğeleri de yeşil renge uygun hale geliyor. Bu sayede tüm arayüzde tek bir renk üzerinden denge kuruluyor. Bu renk değişim süreci tahmin edebileceğiniz üzere otomatik olarak çalışıyor.

Android 12’nin kilit ekranına yine duvar kağıdına göre rengi değişen devasa bir saat ekleyen Google, sistemin widget’larını da büyütmüş ve bizce çok daha renkli / eğlenceli hale getirmiş.

Yeni Android 12 arayüzüyle özelliklere gençlere odaklanmış gibi görünen Google, eklenen tüm yeni animasyonlara rağmen genel kullanımda bir yavaşlama olmayacağını belirtiyor. Bu da elbette çok güzel görünüyor.

Android 12’yle beraber hızlı ayarlar ve bildirimleri bir araya getiren ancak bunu çok şık bir şekilde yapan Google, yeni işletim sistemiyle güvenliği de artırıyor.

Örneğin yeni sistemde kamera ve mikrofon kullanıldığı zaman sağ köşedeki yeşil bir nokta ile bildirim veriliyor. Aynı zamanda artık mikrofon ve kamera sistem genelinde tamamen kapatılabiliyor.

Yani uygulamalar siz isterseniz hiçbir şekilde bu iki donanıma da erişemiyor. Eğer uygulama kullanmak isterse artık kullanıcıdan izin istiyor.

Uygulamaların kullandığı verileri net şekilde gösteren (24 saatlik veriler dahi olacak) yeni sürüm, konum konusunda da güzel bir yenilik getiriyor.

Artık uygulamalara nokta atışı hassas konum yerine tahmini yaklaşık konum verisi verilebiliyor. Böylelikle belirli uygulamalar evinizin yerini tespit edemez hale geliyor.

Chromebook’lar ile daha entegre hale gelen Android 12, genel olarak bakıldığında sağlam bir paket olarak karşımızda yer alıyor. Sistem için daha da detaylı verilerin yakında paylaşılmasını bekliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 işletim sisteminin Material You arayüzü herkes için gelmedi

Aslında herkes için geldi ancak Samsung ya da Xiaomi gibi firmalar bunu kullanmayacak. Biliyorsunuz firmalar Android üzerine kendi arayüzlerini geliştiriyor.

Bu arayüzü kullanmak için en iyi seçenekler Google’ın Türkiye’de resmen satılmayan Pixel serisi akıllı telefon modelleri.

Android 12 Beta 1 sürümü bugün itibarıyla Pixel modelleri dışında Xiaomi, OnePlus, OPPO, Vivo, Realme, Asus, TCL, Zte ve Sharp marka birçok telefon için açılmış durumda.

Son olarak şunu da belirtelim. Google’a göre Android işletim sistemi şu an 3 milyardan cihaza güç veriyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle detaylı şekilde test ediyor