reklamı kapat

POPÜLER

Android Google

Google duyurdu: Android telefonlar için gelecek altı yeni özellik

Öne çıkan tüm detaylarına aşağıdaki haberden ulaşabileceğiniz Android 12 işletim sistemi sonrasında Google’dan yeni bir haber daha geldi.

Android 12 işletim sistemi geçtiğimiz ay çok ses getirdi. Özellikle yeni tasarım diliyle beraber sistem genel olarak beğenildi. Hatırlarsınız o zaman son gösterim Android 12 Beta 1 sürümü üzerinden yapıldı. Şu an ise Beta 2 sürümü için testler sürüyor.

Bunun ışığında Google bir açıklama yaptı ve sadece Pixel’lere değil tüm cihazlara odaklanan altı yeni özelliği açıkladı. Bu özellikler arasında elbette çok güzel yenilikler yer alıyor.

Bunlardan ilki detaylarına ayrı olarak burada ver verdiğimiz telefon temelli deprem algılama sistemi oldu. Bu sistem artık Türkiye‘de de çalışıyor.

Diğerlerine baktığımız zaman yerleşik Mesajlar uygulamasında yakında önemli görülen mesajlara “yıldız” koyulabilecek. Bu sayede önemli görülen mesajları daha sonra bulmak hiç olmadığı kadar kolay hale gelecek.

Yeni dönem için altyapıya Gboard üzerinden hareketli emoji önerileri getiren Google, Asistan özelinde de faydalı bir yenilik yapıyor. Asistan yakında sizi bir uygulamanın istenilen bölümüne götürebilecek.

Örneğin “Hey Google, şu banka uygulamasında şu faturayı” öde dediğiniz zaman asistan sizi direkt olarak o bölüme götürecek. Bu özellik bir süre sonra hemen her uygulamada çalışacak.

Telefonlar ile bağlı Android Auto sistemi için yeni özelleştirme seçenekleri getiren firma, burada manuel dark mod ayarı da sunuyor. Ayrıca artık ilk defa Auto sistemi kuruluyorsa sistem çok daha hızlı işliyor.

Bu arada Google, telefonlar için erişebilirlik sürecini de geliştiriyor. Artık engelli kişileri telefonlarını daha rahat kullanabilecek.

Örneğin yakında sesli telefon yönetimi sadece ekrana bakarken çalışacak. Bu da topluluk ortasında kullanımda büyük bir kolaylık olacak. Kişinin ekrana baktığı selfie kamerasından tespit edilecek. Ayrıca sesli parola giriş sistemi de engelli kişilerin hayatını kolaylaştıracak şekilde güncellenecek.

Bu özelliklerin hepsi yaz bitmeden telefonlar için sunulacak. Bunları Samsung gibi üreticilerin de telefonların hızlı şekilde entegre etmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 Beta 2 testleri bir süre devam edecek

Biliyorsunuz Android 12’nin son sürümü ise yıl sonuna doğru geniş çaplı olarak dağıtımda olacak. Android 12’nin telefonlara gönderilmesi elbette Google’ın elinde değil.

Bu konuda telefon üreticisi firmalar çalışmalar yapacak ve yeni Android üzerine MIUI ya da OneUI gibi kendi arayüzlerini oturtacak.

Yukarıdaki cihazlar dışında Android 12’yi kesin olarak alacak telefonlar halen tam olarak açıklanmış değil. Ancak firmaların ileride bu konuda resmi açıklamalar yapmasını bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın