reklamı kapat

POPÜLER

Google Android deprem ağı

Google, Android telefon temelli deprem ağını Türkiye’de de açtı

Google, daha geniş bir deprem ölçüm / tarama altyapısı için Android telefonları kullanmak istiyordu. İşte bu sistem bize de geldi.

Sizlere daha önce de aktarmıştık. Android telefonların içerisinde çok gelişmiş ivmeölçer gibi sensörler yer alıyor. Bu sensörler sayesinde telefonlar en ufak bir hareketi dahi iyi şekilde algılayabiliyor. İşte Google bunu kullanarak Android telefonlardan bir deprem ağı kuruyor.

Günümüzde depremler belirli bölgelere konulan sismograflar ile algılanıyor. Bu sistemlerin “erken uyarı için” her yere kurulması mümkün olmadığı için de firma sürece Android telefonları dahil ediyor.

İlk müjdesi uzun süre önce verilen özellik, ilk olarak Yunanistan ve Yeni Zelanda merkezli olarak kullanıma sunulmuştu. Bugün ise sistem yüksek deprem riskine sahip ülkemiz Türkiye‘de de açıldı.

Türkiye ile beraber sistemin Filipinler, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan‘a geldiği de açıklanıyor. Firmanın önümüzdeki yıl listeyi daha da büyüteceği aktarılıyor.

Telefonları mini bir sismograf haline getirme planı için şimdilik yolun başında olan firma, yine de süreçten oldukça umutlu.

Telefonların ivmeölçer birimleri üzerinden alınan veriler Google’ın deprem ağına giderek anonim olarak işleniyor. Buradan elde edilen sonuca göre yakındaki depremler hakkında önce ve sonra olmak üzere bilgi sahibi olunabiliyor.

Firma Android telefonlara deprem bildirimlerini aşağıdaki görseldeki gibi gösteriyor. Burada depremden korunma adına ilk saklanma mesajı da veriliyor.

Earthquake alert screen that clicks through to an earthquake safety info screen

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Android temelli deprem algılama ağıyla dikkat çekiyor

Firma “Android Earthquake Alerts System” adını verdiği altyapıyı milyonlarca Android telefon ile dünyanın en büyük deprem algılama ağı haline getirmek istiyor.

Türkiye özelinde deprem bildirim sisteminin nasıl işlediğini, özelliğin eksiksiz her Android telefona gelip gelmeyeceğini ise zaman gösterecek. Bu özellik için her bir üreticinin güncelleme yapması gerekebilir. Bu konu henüz netleşmiş değil.

İlginizi Çekebilir

Xbox oyunlarını Android’e getiren sistem