reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi deprem

Xiaomi telefonların deprem sisteminde yeni dönem; artık algılama da yapılacak

Xiaomi tarafından geliştirilen yeni arayüz yapısı MIUI 11 ile bir deprem sistemi kullanıma sunulmuştu. İşte bu sistem için yeni dönem başladı.

Xiaomi MIUI 11 arayüzü çok uzun süre önce Çin merkezli olarak yerleşik deprem uyarı sistemine kavuştu. Hatta bunun bir benzeri Huawei tarafından EMUI 11 içerisine entegre edilmişti.

Çinli firmaların çok önem verdiği bu uyarı sistem,, Xiaomi özelinde artık çok daha işlevsel hale geldi. Gelen bilgiye göre artık Xiaomi’nin Çin’deki telefonları bünyelerindeki sensörler üzerinden deprem belirleme sürecine de dahil olacak. Yani artık sadece uyarı gösterilmeyecek.

Burada özel bir yapay zeka sisteminden yardım alacak firma, temel olarak telefonları ufak bir sismograf haline getirecek. Bu sayede çok geniş çaplı ve hassas bir ölçüm yapılabileceğini aktaran firma, bu sistemi ileride her telefonuna getirmek istiyor.

Bu tarz sistemlerin erken algılama üzerinden hayat kurtarma ihtimali bulunuyor. Ancak yine de depremden korunmak adına çok daha gelişmiş sistemlere ve sağlam yapılara ihtiyacımız var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi gibi Google da benzer bir deprem sistemi geliştiriyor

Google, çok uzun zamandır daha geniş bir deprem ölçüm / tarama altyapısı için Android telefonları kullanmak istiyordu. İşte bu sistem geçtiğimiz ay iki yerde devreye alındı.

Android akıllı telefonların içerisinde biliyorsunuz çok gelişmiş ivmeölçer gibi sensörler yer alıyor. Bu sensörler sayesinde telefonlar en ufak bir hareketi dahi iyi şekilde algılayabiliyor.

İşte Google bunu kullanarak Android telefonlardan bir deprem ağı kuruyor. Günümüzde depremler belirli bölgelere konulan sismograflar ile algılanıyor.

Bu sistemlerin “erken uyarı için” her yere kurulması mümkün olmadığı için de firma sürece Android telefonları dahil ediyor.

İlk müjdesi uzun süre önce verilen özellik, ilk olarak Yunanistan ve Yeni Zelanda merkezli olarak kullanıma sunuldu.

İlginizi Çekebilir

Xbox oyunlarını Android’e getiren sistem