reklamı kapat

POPÜLER

Japonya Deprem

Japonya’daki erken deprem uyarı sistemi yine görevini yaptı [Video]

Japonya’daki erken deprem uyarı sistemi yine görevini yaptı. Hatta bugün bunu gösteren yeni bir video dikkat çekmeyi başardı.

Japonya 2024 yılını 7,4 şiddetindeki çok büyük bir deprem ile karşıladı. Deprem önlemlerine çok büyük önem verdiğinden bu kadar büyük bir sarsıntı sonrasında dahi ciddi bir yıkım görmeyen ülke, bugün bir kez daha erken deprem uyarı sistemiyle de ses getirdi. Hemen aşağıdaki videoda bir kişinin canlı yayındayken telefonuna deprem olacak bildirimi geliyor ve bu sayede genç kadın evinden çıkarak daha güvenli bir yere geçiyor. 7.4 şiddetindeki depremde videodaki kadının evi yıkılmıyor ancak yıkım olabilecek daha kuvvetli bir sarsıntıya karşı geliştirilen sistem gerçekten harika görünüyor. Uzun yıllardır kullanımda olan sistem hakkında Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı Kıdemli Danışmanı Dr. Hitoshi Baba şunları aktarıyor: “Güçlü sarsıntılar gelmeden önce uyarı sağlayan sistem, insanların kendilerini korumaları için onlara birkaç değerli saniye verip trenlerin yavaşlamasına ve sarsıntı başlamadan önce fabrika hatlarının kontrol edilmesine imkân vererek depreme bağlı hasarın azaltılmasına yardımcı oluyor. İyi bilinen Deprem Erken Uyarıları (Earthquake Early Warnings-EEW) sistemi, süreçte kesinlikle Japonya’daki en iyi uygulama. Deprem Erken Uyarıları (EEW), Japonya Meteoroloji Ajansı (JMA) ve Demiryolu Teknik Araştırma Enstitüsü’nün ortak teknolojik gelişimiyle beraber, Ulusal Yer Bilimleri ve Afet Önleme Araştırma Enstitüsü’nün teknolojik gelişmelerdeki başarılarının bir sonucu. 1 Ekim 2007’den bu yana bu hizmet Japonya genelinde birden fazla cihaz aracılığıyla çalışır durumda olup güçlü sarsıntılar gelmeden önce uyarı sağlıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada biliyorsunuz Android telefonlarda da bir Deprem Uyarı Sistemi bulunuyor ve bu sistem 4 Aralık 2023 Marmara depreminde de görevini yapmıştı. AFAD, 4 Aralık tarihinde İstanbul’da ve diğer çevre illerde hissedilen bir Marmara / Gemlik merkezli (Bursa, Mudanya açıkları) 5,1’lik deprem olduğunu duyurdu. İşte bu sarsıntı bölgedeki Android telefon sahiplerine yaklaşık 10-15 saniye öncesinde bildirildi. Halen evden çıkacak kadar bir süre tanımayan sistem, yine de ilk şoka hazırlık, çocukların yanına gitme veya anlık bir saklanma için çok faydalı bulunuyor. Peki bu uyarı sistemi tam olarak nasıl çalışıyor? Android telefonların içerisinde çok gelişmiş ivmeölçer gibi sensörler yer alıyor. Bu sensörler sayesinde telefonlar en ufak bir hareketi dahi iyi şekilde algılayabiliyor. Google bunu kullanarak Android telefonlardan bir ağ kuruyor ve önceden bildirim geçebiliyor

Android deprem uyarı sistemi yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

İLGİLİ HABERLER