reklamı kapat

POPÜLER

Android Deprem Uyarı Sistemi LOG Görsel

Android Deprem Uyarı Sistemi, 5,1’lik Marmara depreminde de görevini yaptı

 - Güncelleme: 04 Aralık 2023 10:59

Android telefonların içerisinde yer alan yazılımsal Deprem Uyarı Sistemi, 4 Aralık 2023 Marmara depreminde de görevini yaptı.

AFAD, biraz önce İstanbul’da ve diğer çevre illerde ciddi şekilde hissedilen bir Marmara / Gemlik merkezli (Bursa, Mudanya açıkları) 5,1’lik deprem olduğunu duyurdu. İşte bu deprem bölgedeki Android telefon sahiplerine yaklaşık 10-15 saniye öncesinde bildirildi. Halen evden çıkacak kadar bir süre tanımayan sistem, yine de ilk şoka hazırlık, çocukların yanına gitme veya anlık bir saklanma için çok faydalı bulunuyor. Peki bu Deprem Uyarı Sistemi tam olarak nasıl çalışıyor? Android telefonların içerisinde çok gelişmiş ivmeölçer gibi sensörler yer alıyor. Bu sensörler sayesinde telefonlar en ufak bir hareketi dahi iyi şekilde algılayabiliyor. Google bunu kullanarak Android telefonlardan bir deprem ağı kuruyor ve önceden bildirim geçebiliyor. Faydalı Android Deprem Uyarı Sistemi en son olumsuz bir BBC araştırması ile gündeme gelmişti. Tüm detayları burada yer alan araştırmaya göre Android’in deprem uyarı sistemi 6 Şubat depremlerinde olması gerektiği gibi geniş çaplı uyarı yapamadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket, uyarının 6 Şubat gece 04.17’de meydana gelen deprem felaketinden önce milyonlarca kişiye gönderildiğini öne sürüyor, BBC ise depremden etkilenen üç bölgede yaptığı araştırmaları sırasında bu uyarıyı almış herhangi bir kişiye ulaşamadıklarını aktarıyor.

BBC’nin sorularını yanıtlayan Google’ın bu sistemden sorumlu yöneticilerinden Micah Berman, sistemin çalıştığı konusunda ısrar ederken, “Bu sistemin devreye girdiğine ve uyarılar gönderdiğine eminiz” diyor ama şirket bu uyarıların yaygın bir şekilde insanlara ulaştığına ilişkin herhangi bir kanıt sunamıyor.

Android deprem uyarı sistemi yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle