reklamı kapat

POPÜLER

Apple Android için Project xCloud çıkış tarihi verildi; Xbox oyunlarını her yere götürün [Video]

Android için Project xCloud çıkış tarihi verildi; Xbox oyunlarını her yere götürün [Video]

Yazılım devi Microsoft, Xbox Series X öncesinde Project xCloud için güzel bir çıkış açıklamasında bulundu. İşte bilinmesi gereken detaylar;

Halen satış fiyatını öğrenemediğimiz yeni nesil oyun konsolu Xbox Series X oyun tarafında gündemden düşmüyor. Ancak Microsoft’un oyun konusunda önemli bir kozu daha bulunuyor. O da Project xCloud oluyor. Bu uzun süredir test edilen bir oyun hizmeti ve açıklandığı kadarıyla Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletler için 15 Eylül tarihinde kullanıma çıkıyor. xCloud, adından da anlaşılabileceği üzere Xbox oyunlarının internet üzerinden Android telefon ve tabletlerde oynanmasına imkan tanıyor. Burada Xbox kontrolcüsü yanında üçüncü parti kontrolcü destekleri de bulunuyor. Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor. Servis için Game Pass’teki 100 oyun da sunuluyor ancak 15 Eylül tarihinde açılacağı ülkeler arasında maalesef Türkiye yer almıyor. Ancak servisin ilerleyen dönemde Türkiye’de de aktif olacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Project xCloud dikkat çekerken Xbox Series X için neler biliyoruz?

Konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

İlgili Video