reklamı kapat

POPÜLER

Apple Android için Project xCloud çıkış tarihi verildi; Xbox oyunlarını her yere götürün [Video]

Android yolcusu Project xCloud için iOS macerası sona erdi

Yazılım devi Microsoft, bulut temelli oyun servisi Project xCloud için Android tarafında çıkışa hazır durumda. iOS tarafı ise tarih oldu.

Project xCloud, “Android” işletim sistemli akıllı telefon ve tablet modelleri için 15 Eylül tarihinde kullanıma çıkıyor. İlk aşamada olmasa da ilerleyen dönemde Türkiye’de de kullanımda olacak denilen xCloud, bilmeyenler için Xbox oyunlarının internet üzerinden Android telefon ve tabletlerde oynanmasına imkan tanıyor. Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor. İşte bu servis için geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan kötü iddialar gerçek çıktı. Bir açıklama yapan Microsoft, servisin iOS tarafına gelmeyeceğini aktardı. Yani kişiler Xbox oyunlarını xCloud üzerinden iPhone ve iPad’leri üzerinden hiçbir zaman oynayamayacak. Microsoft geçtiğimiz günlerde de Apple App Store kuralları / politikaları nedeniyle xCloud’ın uzun süredir aktif olarak süren iOS testlerini durdurma kararı aldıklarını ve sürece devam etmeyeceklerini aktif olarak belirtmişti. Bu da elbette birçok oyuncuyu üzmüş durumda. Apple yaptığı açıklamada xCloud ve Stadia gibi bulut temelli oyun servislerinin App Store kurallarını ihlal ettiğini aktarıyor. Bu konuda çok ciddi tartışmalar olacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Project xCloud iOS için tarih olurken, oyuncular esas Xbox Series X konsolu bekliyor

Tekrardan hatırlamak adına Series X her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor. Konsolun fiyatı ise halen açıklamadı. Aynı şekilde rakip PS5’in fiyatı da henüz belli değil.

İlgili Video