reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft xCloud

Xbox Cloud Gaming (xCloud) artık tamamen Xbox Series X temelli

Microsoft’un bulut temelli oyun servisi xCloud / Xbox Cloud Gaming için üzerinde çalışılan Xbox Series X dönüşümü tamamlandı.

Halen bilmeyenler için xCloud ya da güncel diğer adıyla Xbox Cloud Gaming servisi, Xbox oyunlarının internet üzerinden oynanmasına imkân tanıyor. Burada Xbox kontrolcüsü yanında üçüncü parti kontrolcü destekleri de bulunuyor.

Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor. Servis için Game Pass’teki 100’ün üzerindeki oyun oynanabilir durumda.

İşte bu servis artık tamamen Xbox Series X bünyesindeki donanımlarda çalışıyor. Microsoft’un özel sunucularında temel olarak binlerce Series X bir arada çalışıyor ve oyunları yüksek performans ile (1080P 60 fps) internet üzerinden kullanıcılara aktarıyor.

Buraya kadar her şey çok güzel ancak xCloud / Xbox Cloud Gaming halen Türkiye’de açılmış değil. Bunun yakında değişmesi de maalesef beklenmiyor. Microsoft’un servis için Türkiye’de özel bir sunucu sistemi bulunmuyor, firmanın yakında Türkiye’ye bir sunucu kurması da beklenmiyor.

Ancak Microsoft, Yunanistan merkezli olarak büyük bir sunucu kuruyor. Bu sunucu açıldıktan sonra servisin Türkiye’de aktif edilme ihtimali bulunuyor. Ancak bu da yüzde 100 kesin değil. Bu açıdan servisin Türkiye durumu belirsizliğini koruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

xCloud yani Xbox Cloud Gaming, Xbox konsollara da gelecek

Servis, yukarıda da dediğimiz gibi yakında Xbox konsollara da gelecek. Burada tam destek Xbox One, Xbox Series S ve Xbox Series X için sunulacak.

Xbox Cloud Gaming yani kısaca xCloud, özellikle eski nesil Xbox One için çok güzel. Bu sayede kişiler yeni nesil oyunları internet üzerinden de olsa yüksek çözünürlükte / kalitede akıcı şekilde oynayabilecek.

xCloud’un altyapısında direkt olarak Xbox Series X donanımı yer alıyor. Sunucularda çok sayıda Series X’in parçaları bir araya geliyor. Bu yüzden xCloud’un Series X’e gelmesi çok saçma diye düşünebilirsiniz.

Çoğu kişi ise tam tersini düşünüyor. Çünkü xCloud’un altyapısında oyunları indirmenize gerek yok. Bu sayede yeni çıkan bir oyunu internet üzerinden de olsa hemen oynamaya başlayabiliyorsunuz.

Servisin yakında bazı akıllı televizyonlara uygulama halinde dahil edileceğini de belirtelim. Bu da önemli çalışmalar arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni kablosuz kulaklık modeli ile tanışın