reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Cloud Gaming

Xbox Cloud Gaming sonunda Xbox konsollara da geldi

Microsoft’un bulut temelli oyun servisi xCloud ya da Xbox Cloud Gaming, beklendiği gibi Xbox konsollar için de kullanıma çıktı.

Bilmeyenler için xCloud servisi Xbox oyunlarının internet üzerinden oynanmasına imkân tanıyan bir hizmet. Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor.

Son dönemde Xbox Cloud Gaming adıyla karşımıza çıkan servis, yukarıda da dediğimiz gibi artık Xbox konsollara da yer alıyor. Burada tam destek Xbox One, Xbox Series S ve Xbox Series X için sunulmuş durumda.

Xbox Cloud Gaming, özellikle Xbox One konsollar için çok güzel görünüyor. Bu sayede kişiler yeni nesil oyunları internet üzerinden de olsa yüksek çözünürlükte / kalitede akıcı şekilde oynayabilecek.

xCloud’un altyapısında direkt olarak Xbox Series X donanımı yer alıyor. Sunucularda çok sayıda Series X’in parçaları bir araya geliyor. Bu yüzden xCloud’un Series X’e gelmesi çok saçma diye düşünebilirsiniz.

Çoğu kişi ise tam tersini düşünüyor. Çünkü xCloud’un altyapısında oyunları indirmenize gerek yok. Bu sayede yeni çıkan bir oyunu internet üzerinden de olsa hemen oynamaya başlayabiliyorsunuz.

Kısıtlı sürede konsola erişim sağlayabilen kişiler için oyunlara hızlı erişim gerçekten büyük bir nimet oluyor. Bu sistem, oyunları satın almadan önce denemek için de çok kullanışlı oluyor.

Xbox Game Pass Ultimate ile Xbox Cloud Gaming (xCloud) temelinde 100’den fazla oyun sunuluyor. Özellik şimdilik aralarında Türkiye’nin olmadığı 25 farklı ülkede aktif edildi. Microsoft ileride destek listesinin genişleyeceğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Cloud Gaming çok beğenilen bir hizmet

xCloud ileride Türkiye’ye gelecek. Bazı kaynaklar Microsoft Türkiye’nin bu konuda aktif olarak çalışmalar yaptığını söylüyor ancak halen çok fazla detaylı bilgiler henüz verilmiyor. Bu servisin hep söylediğimiz gibi Türkiye’de şansı oldukça yüksek seviyede. Çünkü Türkiye’de güzel bir bilgisayar toplamak inanılmaz pahalı hale gelmiş durumda.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni kablosuz kulaklık modeli ile tanışın