reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Fortnite Xbox Cloud Gaming

Fortnite, ücretsiz olarak Xbox Cloud Gaming sistemine geldi

Microsoft’un bulut temelli oyun servisi xCloud ya da Xbox Cloud Gaming içerisinde sevilen oyunlardan Fortnite sunulmaya başlandı.

Advertisement

Bilmeyenler için eski adıyla xCloud, yeni adıyla ise Xbox Cloud Gaming servisi Xbox oyunlarının internet üzerinden oynanmasına imkân tanıyor. Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor. Xbox One, Xbox Series S ve Xbox Series X için de sunulan hizmet, Microsoft ile Epic Games arasından yapılan ortaklık kapsamında Fortnite oyununa da ev sahipliği yapmaya başladı. Yani artık kişiler iOS ya da Android cihazlar üzerinden ücretsiz olarak Fortnite oynayabiliyor. Dokunmatik ekranlara özel kontrol sistemi taşıyan oyuna, standart tarayıcılar üzerinden erişim sağlanabiliyor.

Xbox Game Pass Ultimate ile Xbox Cloud Gaming (xCloud) temelinde 100’den fazla oyun sunuluyor. Hizmet şu an maalesef aralarında Türkiye’nin olmadığı 26 farklı ülkede aktif olarak kullanılabiliyor. Microsoft ileride destek listesinin genişleyeceğini belirtiyor ancak bu konuda hızlı adımlar atılmıyor.

Hizmetin Türkiye’ye gelmesi için ya Microsoft’un Türkiye’de sunucu açması ya da kurulan Yunanistan merkezli büyük sunucu çiftliğinin tam olarak aktif edilmesi gerekiyor. Türkiye’de VPN üzerinde iyi bir bulut oyun deneyimi elde edilemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu servisin Türkiye’de şansı oldukça yüksek seviyede. Çünkü Türkiye’de güzel bir bilgisayar toplamak inanılmaz pahalı hale gelmiş durumda. Aynı şekilde Türkiye’de oyun fiyatları da oldukça yüksek seviyede seyrediyor.

Fortnite ve Xbox Cloud Gaming gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın