reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft xCloud

xCloud ve Xbox Remote Play, Windows için çıktı; işte tüm detaylar

Bugün Microsoft’un bulut temelli oyun servisi xCloud için önemli bir gün. Çünkü xCloud ve Xbox Remote Play, Windows için çıktı.

Halen bilmeyenler için xCloud ya da diğer adıyla Xbox Cloud Gaming servisi, Xbox oyunlarının internet üzerinden oynanmasına imkan tanıyor. Burada Xbox kontrolcüsü yanında üçüncü parti kontrolcü destekleri de bulunuyor. Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor.

Servis için Game Pass’teki 100’ün üzerindeki oyun oynanabilir durumda ve hizmet artık Windows 10 (11) için özel uygulamasına kavuştu. Daha önce tarayıcı üzerinden çalışan sistem, özel uygulama altyapısıyla daha iyi hale geliyor. Bu sistem ile kişiler güçsüz bir PC’ye sahip olsalar dahi yeni nesil oyunları yüksek kalitede ve yüksek kare hızıyla oynayabiliyor. 

Yukarıda da dediğimiz gibi süreçte sadece yüksek hızlı bir internete erişim, iyi bir oyun deneyimi için yeterli olacak. Bu arada Xbox Remote Play de Windows için çıkmış durumda. Bu da Xbox konsollardaki oyunları Windows PC’ye aktarma odaklı.

Burada tam olarak Xbox Series S ya Series X ile Xbox One destekleri veriliyor. Sistem hem yerel ağda hem de uzaktan çalışıyor. Ancak en iyi performansın yerel ağ üzerinden alındığı aktarılıyor.

xCloud’ın önümüzdeki dönemde Türkiye’de de resmi olarak aktif edilmesi bekleniyor. Ancak bu konuda Xbox Türkiye ya da Microsoft Türkiye’den net bir tarih gelmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

xCloud yani Xbox Cloud Gaming, Xbox konsollara da gelecek

Servis, yukarıda da dediğimiz gibi yakında Xbox konsollara da gelecek. Burada tam destek Xbox One, Xbox Series S ve Xbox Series X için sunulacak.

Xbox Cloud Gaming yani kısaca xCloud, özellikle eski nesil Xbox One için çok güzel. Bu sayede kişiler yeni nesil oyunları internet üzerinden de olsa yüksek çözünürlükte / kalitede akıcı şekilde oynayabilecek.

xCloud’un altyapısında direkt olarak Xbox Series X donanımı yer alıyor. Sunucularda çok sayıda Series X’in parçaları bir araya geliyor. Bu yüzden xCloud’un Series X’e gelmesi çok saçma diye düşünebilirsiniz.

Çoğu kişi ise tam tersini düşünüyor. Çünkü xCloud’un altyapısında oyunları indirmenize gerek yok. Bu sayede yeni çıkan bir oyunu internet üzerinden de olsa hemen oynamaya başlayabiliyorsunuz.

Kısıtlı sürede konsola erişim sağlayabilen kişiler için oyunlara hızlı erişim gerçekten büyük bir nimet oluyor. Bu sistem, oyunları satın almadan önce denemek için de çok kullanışlı oluyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni kablosuz kulaklık modeli ile tanışın