reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Cloud Gaming

xCloud sistemi Xbox konsollara geliyor; buluttan oyun her yerde

Microsoft’un bulut temelli oyun servisi xCloud, yıl sonuna doğru Xbox konsollar için de geliyor. Firma bulut oyunu her yere getiriyor.

Bilmeyenler için xCloud servisi Xbox oyunlarının internet üzerinden oynanmasına imkan tanıyan bir hizmet. Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor.

Xbox Cloud Gaming olarak da geçen servis, yukarıda da dediğimiz gibi yakında Xbox konsollara da gelecek. Burada tam destek Xbox One, Xbox Series S ve Xbox Series X için sunulacak.

Xbox Cloud Gaming yani kısaca xCloud, özellikle eski nesil Xbox One için çok güzel. Bu sayede kişiler yeni nesil oyunları internet üzerinden de olsa yüksek çözünürlükte / kalitede akıcı şekilde oynayabilecek.

xCloud’un altyapısında direkt olarak Xbox Series X donanımı yer alıyor. Sunucularda çok sayıda Series X’in parçaları bir araya geliyor. Bu yüzden xCloud’un Series X’e gelmesi çok saçma diye düşünebilirsiniz.

Çoğu kişi ise tam tersini düşünüyor. Çünkü xCloud’un altyapısında oyunları indirmenize gerek yok. Bu sayede yeni çıkan bir oyunu internet üzerinden de olsa hemen oynamaya başlayabiliyorsunuz.

Kısıtlı sürede konsola erişim sağlayabilen kişiler için oyunlara hızlı erişim gerçekten büyük bir nimet oluyor. Bu sistem, oyunları satın almadan önce denemek için de çok kullanışlı oluyor.

Xbox Game Pass Ultimate ile Xbox Cloud Gaming (xCloud) temelinde 100’den fazla oyun sunuluyor. Sürekli olarak da sisteme yeni oyunlar ekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft xCloud servisi Türkiye’de de kullanılabilecek

Microsoft Türkiye’nin bu konuda aktif olarak çalışmalar yaptığı biliniyor ancak halen çok fazla detaylı bilgiler henüz verilmiyor. Bu servisin hep söylediğimiz gibi Türkiye’de şansı oldukça yüksek seviyede. Çünkü Türkiye’de güzel bir bilgisayar toplamak inanılmaz pahalı hale gelmiş durumda.

Ayrıca xCloud’ın en güzel yanlarından birisi rakiplerden farklı olarak oyun satın alma gereksiniminin olmaması. Bu sayede Game Pass kataloğundaki birçok oyun ile uygun fiyata çok keyifli zamanlar geçirilebilir.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni kablosuz kulaklık modeli ile tanışın