reklamı kapat

POPÜLER

Apple Android için Project xCloud çıkış tarihi verildi; Xbox oyunlarını her yere götürün [Video]

Android’e çıkacak Project xCloud, iOS için gelmeyecek mi?

Yazılım devi Microsoft, bulut temelli oyun servisi Project xCloud için Android tarafında çıkışa hazır durumda. Peki ya iOS tarafı?

Project xCloud, geçtiğimiz gün açıklandığı kadarıyla Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletler için 15 Eylül tarihinde kullanıma çıkıyor. xCloud, adından da anlaşılabileceği üzere Xbox oyunlarının internet üzerinden Android telefon ve tabletlerde oynanmasına imkan tanıyor. Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor. İşte bu servis maalesef iOS tarafına hemen ya da hiçbir zaman gelmeyecek. Çünkü firma Apple App Store kuralları / politikaları nedeniyle xCloud’ın uzun süredir aktif olarak süren iOS testlerini durdurma kararı aldı. Bunun arkasında birden fazla Apple’ın belirlediği App Store kısıtlaması yer alıyor deniyor ve sonuç olarak Project xCloud servisi iPhone ve iPad’lere yakın dönemde gelmeyecek gibi görünüyor. Bu da gerçekten üzücü görünüyor. Ancak kapının henüz tamamen kapanmadığını belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Project xCloud dikkat çekerken esas olarak Xbox Series X bekleniyor

Konsol her biri 3.8 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli özel 7 nm AMD Zen 2 işlemci ve toplam 12 teraflops AMD RNDA 2 GPU yani ekran kartı üzerine kuruluyor. 16 GB GDDR6 bellek kullanan (Firmalara 13,5 GB) konsol, çok yüksek hız sunan 1TB boyutunda özel NVME SSD depolama birimine sahip. 4K UHD Blu-Ray bir optik sürücü barındıran ve dahili depolaması arkaya takılan 1 TB harici kart ile artırılabilen konsol, inanılmaz ışık / gölge detayları sunan Ray Tracing desteğine de sahip ve ses konusunda da ciddi özellikler ile yolda bulunuyor.

İlgili Video