reklamı kapat

POPÜLER

Google Android AirDrop

Android tarafının AirDrop’u “Nearby Sharing” çıktı; işte detaylar

Apple’ın AirDrop sisteminin Android alternatifi olarak geçen Nearby Sharing özelliği sonunda kullanıma sunuldu. İşte bilinmesi gerekenler;

Apple ekosisteminin en çok sevilen özellikleri arasında daha önce de birçok kez söylediğimiz üzere AirDrop yer alıyor. Bu özellik sayesinde kişiler telefonları, tabletleri ya da bilgisayarları arasında hızlıca veri aktarımı yapabiliyor. Birçok kişinin olmazsa olmazı arasında yer alan bu dosya paylaşım altyapısı, geçtiğimiz yıl içerisinde Android için de gündeme gelmişti. Google’ın Nearby Sharing adını verdiği özellik, bugün itibariyle ilk olarak Samsung ve Pixel cihazlar için kullanıma çıktı (Herkese gelmesi zaman alabilir). Önümüzdeki haftalarda diğer telefonlara da gelecek denilen özellik, genel olarak Android 6 ve üstündeki tüm cihazlara destek veriyor. Android 11’den önce gelmesi sevindiren Nearby Sharing, cihazdaki mümkün olan kablosuz bağlantı teknolojisi ile yan yana duran (30 cm içinde) telefonlar arasındaki veri aktarımını çocuk oyuncağı haline getiriyor. Burada aşağıda da görebileceğiniz gibi özel bir paylaşım menüsü açılıyor ve buradan çıkan kişiye hızlıca aktarım yapılabiliyor. Özelliğin ileride ChromeBook’larda da çalışacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nearby Sharing, Android tarafındaki yakın dosya aktarımını zahmetsiz hale getirecek

AirDrop’a sağlam bir alternatif biliyorsunuz Xiaomi, OPPO ve Vivo ortaklığından da geliyor. Üzerinde uzun zamandır çalışılan “Peer-to-Peer Transmission Alliance” isimli sistem / altyapı, Android temelli arayüzler “MIUI, ColorOS ve FuntouchOS” içerisine entegre ediliyor. Bluetooth LE kullanarak eşleşme ve WiFi F2P temelli aktarım ile çalışan sistem, internet bağlantısı olmadan saniyede 20 MB veri aktarımı sunabiliyor. Bu ortaklığa bu arada geçtiğimiz aylarda OnePlus, Realme, Meizu ve Blackshark firmaları da dahil olmuştu.

İlginizi Çekebilir

Yeni nesil oyun konsolu PS5 ile tanışın