reklamı kapat

POPÜLER

Google Android AirDrop

Google’ın Android tarafındaki AirDrop alternatifini gösteren video [İzle]

Apple’ın AirDrop sisteminin Android alternatifini gözler önüne seren bir video yayımlandı. Google sonunda beklenen adımı atıyor.

Apple ekosisteminin en çok sevilen özellikleri arasında hep söylediğimiz gibi AirDrop yer alıyor. Bu özellik sayesinde kişiler telefonları, tabletleri ya da bilgisayarları arasında hızlıca veri aktarımı yapabiliyor. Birçok kişinin olmazsa olmazı arasında yer alan bu dosya paylaşım altyapısı, kısa süre önce hatırlarsınız Samsung Quick Share ile gündeme gelmişti. Bu özellik sayesinde Galaxy telefonlar ve diğer Samsung marka cihazlar arasında arasında kolayca dosya transferi yapılabileceği ortaya çıktı. Yakındaki Galaxy telefon kullanıcılarını otomatik olarak algılayacak sistem, bulut tabanlı bir altyapı da sunacak deniyor. Resmi olarak Galaxy S20 ailesiyle beraber tanıtılacak gibi görünen altyapının bir benzeri üzerinde Google da çalışıyor. Google’ın Nearby Sharing adını verdiği özellik, yukarıdaki videoda gözler önüne seriliyor. Şimdilik Pixel ve OnePlus cihazlarda çalışan özellik, Android 10 için önümüzdeki dönemde kullanıma açılacak gibi görünüyor. Henüz son halinden uzakta olan özellik, kağıt üstünde çok kullanışlı duruyor ve dosya aktarımını kolaylaştırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Quick Share ve Google Nearby Sharing, Android tarafındaki dosya aktarımını zahmetsiz hale getirecek

AirDrop’a sağlam bir alternatif biliyorsunuz Xiaomi, OPPO ve Vivo ortaklığından da geliyor. Üzerinde uzun zamandır çalışılan “Peer-to-Peer Transmission Alliance” isimli sistem / altyapı, Android temelli arayüzler “MIUI, ColorOS ve FuntouchOS” içerisine entegre ediliyor. Bluetooth LE kullanarak eşleşme ve WiFi F2P temelli aktarım ile çalışan sistem, internet bağlantısı olmadan saniyede 20 MB veri aktarımı sunabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin en yeni modeli Mi Note 10