reklamı kapat

POPÜLER

Google Android AirDrop

Android’in AirDrop’u “Nearby Sharing” için süreç başladı

Apple’ın AirDrop sisteminin Android alternatifi olarak geçen Nearby Sharing özelliği için beta süreci aktif olarak başlamış durumda.

Apple ekosisteminin en çok sevilen özellikleri arasında daha önce de birçok kez söylediğimiz üzere AirDrop yer alıyor. Bu özellik sayesinde kişiler telefonları, tabletleri ya da bilgisayarları arasında hızlıca veri aktarımı yapabiliyor. Birçok kişinin olmazsa olmazı arasında yer alan bu dosya paylaşım altyapısı, geçtiğimiz yıl içerisinde Android için de gündeme gelmişti. Google’ın Nearby Sharing adını verdiği özellik, kağıt üstünde çok kullanışlı duruyor ve dosya aktarımını kolaylaştırıyor. Son kullanıcıya ulaşması merakla beklenen Android tarafının AirDrop’u Nearby Sharing, şu an beta sürecinde ve bazı kullanıcılar tarafından aktif olarak kullanılabiliyor. Android 6 üstündeki tüm cihazlar için aktif olarak gibi görünen özellik, gerçekten merakla bekleniyor ve geniş çaplı çıkış esas olarak Android’in 11. versiyonu ile beraber yapılacak izlenimi oluşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nearby Sharing, Android tarafındaki dosya aktarımını zahmetsiz hale getirecek

AirDrop’a sağlam bir alternatif biliyorsunuz Xiaomi, OPPO ve Vivo ortaklığından da geliyor. Üzerinde uzun zamandır çalışılan “Peer-to-Peer Transmission Alliance” isimli sistem / altyapı, Android temelli arayüzler “MIUI, ColorOS ve FuntouchOS” içerisine entegre ediliyor. Bluetooth LE kullanarak eşleşme ve WiFi F2P temelli aktarım ile çalışan sistem, internet bağlantısı olmadan saniyede 20 MB veri aktarımı sunabiliyor. Bu ortaklığa bu arada geçtiğimiz aylarda OnePlus, Realme, Meizu ve Blackshark firmaları da dahil olmuştu.

İlginizi Çekebilir

Yeni nesil oyun konsolu PS5 ile tanışın