reklamı kapat

POPÜLER

google android deprem

Google, Android telefonlardan bir deprem ağı kuruyor

İnternet devi Google, daha geniş bir deprem ölçüm / tarama altyapısı için Android telefonları kullanma planı yapıyor. İşte detaylar;

Android akıllı telefonların içerisinde gerçekten çok gelişmiş ivmeölçer gibi sensörler yer alıyor. Bu sensörler sayesinde telefonlar en ufak bir hareketi dahi iyi şekilde algılayabiliyor. İşte Google bunu kullanarak Android telefonlardan bir deprem ağı kurmak istiyor. Günümüzde depremler belirli bölgelere konulan sismograflar ile algılanıyor. Bu sistemlerin “erken uyarı için” her yere kurulması ise tahmin edebileceğiniz üzere mümkün olmuyor. İşte bu noktada daha doğru ve erken sonuçlar için internet devinin Android telefonları kullanma planı çok güzel görünüyor. Telefonları mini bir sismograf haline getirme planı için şimdilik yolun oldukça başında olan firma, “Android Earthquake Alerts System” adını verdiği altyapıyı milyonlarca Android telefon ile dünyanın en büyük deprem algılama ağı haline getirmek istiyor. Bu sürecin dünya genelindeki milyonlarca Android kullanıcısı için aktif edildiği ve algılama sürecinin sadece cihazlar şarj takılıyken çalıştığı aktarılıyor. Sürecin sistemin merkezinde olduğu ve herhangi bir işlem olmadan Google’a veri gönderildiği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Android temelli deprem algılama ağıyla ileride binlerce kişinin hayatını kurtarabilir

Çünkü sistemin esas büyük deprem darbesi gelmeden hemen önce telefonlara bildirim verebileceği aktarılıyor. Bazı deprem durumlarında saniyeler önemli olduğundan sistem kağıt üzerinde çok önemli görünüyor. Ancak ciddi başarı için ağa çok ciddi sayıda kullanıcının katılması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Xbox oyunlarını Android’e getiren sistem