reklamı kapat

POPÜLER

Google Android deprem ağı

Google, Android telefon temelli deprem ağını çok yakınımızda açtı

Google, daha geniş bir deprem ölçüm / tarama altyapısı için Android telefonları kullanmak istiyordu. İşte bu sistem iki yerde devreye alındı.

Android akıllı telefonların içerisinde biliyorsunuz çok gelişmiş ivmeölçer gibi sensörler yer alıyor. Bu sensörler sayesinde telefonlar en ufak bir hareketi dahi iyi şekilde algılayabiliyor.

İşte Google bunu kullanarak Android telefonlardan bir deprem ağı kuruyor. Günümüzde depremler belirli bölgelere konulan sismograflar ile algılanıyor.

Bu sistemlerin “erken uyarı için” her yere kurulması mümkün olmadığı için de firma sürece Android telefonları dahil ediyor.

İlk müjdesi uzun süre önce verilen özellik, ilk olarak Yunanistan ve Yeni Zelanda merkezli olarak kullanıma sunuldu.

Telefonları mini bir sismograf haline getirme planı için şimdilik yolun başında olan firma, yine de süreçten oldukça umutlu.

Telefonların ivmeölçer birimleri üzerinden alınan veriler Google’ın deprem ağına giderek anonim olarak işleniyor. Buradan elde edilen sonuca göre yakındaki depremler hakkında önce ve sonra olmak üzere bilgi sahibi olunabiliyor.

Firma Android telefonlara deprem bildirimlerini yukarıdaki görseldeki gibi gösteriyor. Burada depremden korunma adına ilk saklanma mesajı da veriliyor.

Google, Android temelli deprem algılama ağının ileride diğer ülkelere de açacak

Firma “Android Earthquake Alerts System” adını verdiği altyapıyı milyonlarca Android telefon ile dünyanın en büyük deprem algılama ağı haline getirmek istiyor.

İnternet devi sürecin uzun süredir testlerini yapıyor. Bu faydalı sistemin ileride çok daha iyi hale gelmesini umut ediyoruz. Özellikle erken uyarılar milyonların hayatını kurtarabilir.

İlginizi Çekebilir

Xbox oyunlarını Android’e getiren sistem