reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 SSD’si çok mu hızlı? PCIe 5.0 ile çok daha hızlıları geliyor

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 içerisinde gerçekten çok hızlı bir SSD birimi yer alıyor. PCIe 5.0 ile çok daha hızlıları geliyor.

PlayStation 5 içerisinde yer alan yerleşik PCIe 4.0 temelli NVMe SSD birimi, bilmeyenler için 825 GB‘lık boyuta ve tam 5.500 MB/s hızında görev yapıyor. Bu hız gerçekten inanılmaz ve aşırı yüksek bir performans getiriyor.

Ancak yukarıda da dediğimiz gibi sektör daha hızlı SSD’lere de hazırlanıyor. Bu isimlerden birisi de Kioxia. Firmanın geliştirdiği PCIe 5.0 SSD modeli, aktarıldığı kadarıyla 14.000 MB/s okuma ve 7.000 MB/s yazma hızlarına ulaştı.

Bu hızlar gerçekten nefes kesiyor. PCIe 4.0 her hat başına 16 Gbps veri akışı sağlarken, bu değer PCIe 5.0 ile iki katına yani 32 Gbps seviyesine çıkıyor. Bunun getirisi de görebileceğiniz üzere çok yüksek oluyor.

Şimdilik kurumsal alana odaklı tasarlanan bu yüksek hızlar, elbette ileride normal kullanıcıya da hitap edecek. Uyumlu altyapılar ile gelecekte veri aktarımı ya da oyunların yüklenmesi için hiç beklenmeyecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce PlayStation 5 içindeki M.2 SSD yuvası aktif edildi

Geçtiğimiz hafta yayımlanan büyük PlayStation 5 güncellemesinin en büyük artısı M.2 SSD yuvasının aktif edilmesi oldu. PlayStation 5 sürümlerinin bünyesinde aşağıdaki videoda da görebileceğiniz bir boş M.2 yuvası yer alıyordu.

Başında beri aktif olmayan bu yuva, yeni güncelleme ile beraber açıldı ve yüksek hızlı M.2 SSD’ler ile konsolda depolama artışı dönemi hayata geçti. Bu yuvanın testleri beta yazılım üzerinden uzun zamandır yapılıyordu.

PS5’e takılacak M.2 SSD’nin “PCI-Express Gen4x4 destekli M.2 NVMe SSD” olması, 250 GB ile 4 TB arasında kapasitesi sunması, bir soğutucu taşıması ve 5.500 MB/s ya da üstünde bir sıralı okuma hızı sunması gerekiyor. Bu konudaki destekli boyutlar dahil tam gereksinimler burada yer alıyor.

Sony süreçte daha düşük hız istemiyor çünkü yerleşik SSD de bu hızlarda çalışıyor. Birçok PS5 oyunu bu yüksek hıza özel olarak hazırlanıyor.

İlgili Video