reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic HUD

Panasonic, otomobiller için etkileyici HUD sistemini gösterdi [İzle]

Dünyanın en büyük elektronik firmalarından Panasonic, otomobiller için geliştirdiği etkileyici HUD sistemini görücüye çıkardı.

Panasonic, halk arasında otomobil konusunda çok fazla bilindik bir isim değil. Ancak firma bu konuda dünyanın en büyükleri arasında yer alıyor. Elektrikli otomobiller için pil paketlerinden farklı diğer parçalara kadar birçok teknoloji geliştiren firma, bu sefer CES 2021‘de tanıtılan bir HUD sistemi ile gündemde. Bu tanıtım videosunu yukarıda izleyebileceğiniz gelişmiş HUD sistemi, yapay zekadan yararlanıyor ve birçok güncel sistemden farklı olarak kişilerin karşısına çok detaylı bilgiler getiriyor. Temel navigasyon ve hız bilgilerini AR yani artırılmış gerçeklik temelinde yola yansıtabilen sistem, yapay zekadan yararlanarak yola giren objeleri belirleyebiliyor. Bunları görsel uyarılar ile sürücünün gözleri önüne getiren sistem, yolu akıllı şekilde tarayabildiği için bazı sistemlerden daha çok bilgi gösterebiliyor ve adaptif çalışıyor. 4K çözünürlükte olduğu belirten yani çok keskin görüntüler sunan sistem, göz takibi yapabiliyor ve böylece AR objelerini gerçek hayata gerçekçi şekilde entegre edebiliyor. Sistemin kişilere boş park yerlerini dahi gösterebildiği belirtiliyor.

Panasonic imzalı HUD sistemi çok kullanışlı duruyor

Bu sistemin henüz ne zaman gerçek bir otomobilde yer alacağı bilinmiyor. Süreçte şunu da belirtmek gerekiyor. Benzer bir sistemi Mercedes-Benz hali hazırda yeni S-Class modelinde kullanıyor. Ancak Panasonic‘in sistemi şimdilik daha iyi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR