reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic Tesla

Panasonic, çok büyük bir kârla Tesla hisselerinin hepsini sattı

Elektrikli otomobil pazarının lider ismi Tesla, bugün birçok kişiyi fazlasıyla şaşırtan bir haberle gündeme geldi. Bunun arkasında Panasonic yer aldı.

Tesla ile Panasonic uzun zamandır birlikte çalışıyorlar. Tesla’nın araçlarına yıllardır Panasonic’in ürettiği piller güç veriyor. İkili uzun zamandır ortak çalışıyor ve Panasonic’in Tesla üstünde yatırımı bulunuyor.

Tesla’nın büyümesiyle beraber Panasonic‘in 201o yılında Tesla’ya yaptığı 30 milyon dolar yatırım sonrasında eline geçen hisseler tam 3.6 milyar dolara ulaştı.

İşte tam bu konuda bir sürpriz yaşandı ve Panasonic bugün sahibi olduğu tüm TSLA hisselerini elinden çıkardı. Bu satış işleminin neden yapıldığı henüz netleşmiş değil.

Ancak Panasonic açık olarak Tesla ile ilişkilerinin devam etmeyeceğini açıklıyor. Yani iki dev firma arasında bağlar kopmuş değil. Bu açıdan iki şirket arasında bir kriz ya da sorun da bulunmuyor.

Panasonic sadece buradan elde ettiği parayı farklı bir alana kaydırmak istiyor gibi duruyor. Bu arada Tesla artık kurduğu dev fabrika ile kendi pillerini üretiyor ancak Panasonic gibi başka firmalardan da pil almayı sürdüreceğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla kısa süre önce büyük bir süper bilgisayar duyurusu yapmıştı

Tesla daha önce de söylediğimiz gibi yapay zeka konusunda büyük önem veriyor. Firmanın araçları yapay zeka üzerinden otomatik pilot konusunda çok güçlü altyapılar taşıyor.

İşte bu altyapıların daha güçlü hale getirilmesi ve eğitimin hızlanması için güçlü bilgisayar sistemlerine ihtiyaç bulunuyor.

Tesla’nın araçlarında çok güçlü sistemler var ancak firmanın genel olarak toplu veri işlemeye de ihtiyacı bulunuyor. Bunun için firma Dojo isimli bir süper bilgisayar geliştiriyor.

Ancak daha Dojo tam olarak kullanıma girmeden firmanın bir de gelecek süper bilgisayarı daha bulunuyor. Kısa süre önce dünyanın en güçlü 5. süper bilgisayarını geliştirdiğini duyuran firma, bunu direkt olarak otomatik pilot sistemini geliştirmek için kullanacak.

Toplam 5.760 GPU‘dan oluştuğu aktarılan süper bilgisayar, ne zaman gerçekten kullanıma alınacak şimdilik bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

Google’ın deprem algılama sistemi Türkiye’de de açıldı