reklamı kapat

POPÜLER

Tesla”nın yeni nesil bataryaları tüm modelleri ucuzlatabilir

Panasonic ortaklığında geliştilecek yeni nesil bataryaların çalışmalarına başlayan Tesla, fiyatların önümüzdeki süreçte düşeceğinin sinyalini verdi.

Elektrikli otomobil teknolojisinde liderliğini koruma çabasında olan Tesla, bu süreçte yatırımılarına son sürat devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu düzenlediği özel etkinle Solar Roof ve ikinci jenerasyon Powerwall’un özelliklerini kullanıcılara tanıtan ve sadece elektrikli otomobil üretimi konusunda var olan bir firma olmadığın bir kez daha kanıtlayan Elon Musk ve ekibi meraklılarını mutlu edecek bir gelişmeye imza atmak üzere.

Tesla’nın Panasonic ortaklığı ile geliştirdiği 2170 kodlu nesil şarj hücresini Nevada‘daki Gigafactory’de üreteceği kesinlik kazanırken yeni nesil bataryalar Tesla ekosistemi için belirlenen fiyatların aşağı çekilmesine de vesile olabilir. Yapım aşamasına geçmesinin ardından dünyanın en iyi ve en ucuz bataryaları olacağı söylenen üniteler, Tesla marka otomobil ve diğer tüm yeni nesil ürünlerin etiket fiyatlarını aşağıya çekecek gibi gözüküyor. Elon Musk yeni nesil bataryaları “Dünyadaki en yoğun enerjiye sahip” olarak nitelendiriyor. Günümüzde Tesla Model X ve Model S’te yine Panasonic’in 18650 batarya hücreleri yer alıyor. Otomobil modelleri için ekstra olarak satılan üniteler için kWh başına 190 dolarlık fiyatın yeni yenil ünitelerde birlikte 100 ile 150 dolar aralığına çekilmesi bekleniyor. Elon Musk, bataryaların hangi modellerde kullanılacağıyla alakalı soruya cevap vermezken otoriteler ilk olarak Tesla Model 3‘ün yeni nesil bataryalara sahip olacağı görüşünde. Tesla meraklılarını mutlu edecek haber önümüzdeki günlerde resmiyet kazanabilir.