reklamı kapat

POPÜLER

Tesla’dan her eve “görünmez” güneş enerjisi paneli [Video]

Tesla, geleceğin teknolojilerini üretmeye ve geliştirmeye devam ediyor. Düzenlenen özel etkinle tanıtılan Solar Roof ve ikinci jenerasyon Powerwall özellikleriyle kullanıcıları tatmin edecek detaylara sahip.

Advertisement

Geleceğin otomobilleri olarak lanse edilen tasarımlara baktığımızda karşımıza büyük bir çoğunlukla elektrikli otomobiller ve motor teknolojileri çıkıyor. Emisyonsuz hava sahası çalışmaları ve dizel motorlu modellerin bazı ülkelerde şimdiden yasaklanması bu süreci çok daha hızlı hale getiren etmenlerden. Elektrikli otomobil teknolojilerinden bahsettiğimizde ise günümüzün lideri olarak lanse edebileceğimiz marka kuşkusuz Tesla. Amerikalı üretici geliştirdiği elektrikli otomobil modelleri yanı sıra otonom sürüş teknolojileriyle şimdiden birçok köklü üreticinin ötesinde. Tesla’yı diğer üreticilerden ayıran önemli bir yanı daha var. Elon Musk ve ekibi için elektrik enerjili ulaşım araçları ve güneş enerji sistemleri üzerinde yoğun mesai harcıyor. SolarCity ile güneş enerji sistemlerine büyük bir yatırım yapan Elon Musk, düzenlediği etkinlikle gelinen son noktanın detaylarını ve yeni ürünlerin özelliklerini anlattı.


Los Angeles’ta düzenlenen etkinlikte Elon Musk, Powerwall 2 ve beklenenin oldukça ötesinde olan Solar Roof projelerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Tesla’nın güneş enerjisinin depolanması konusunda gelecekti en büyük elemanlarından birisi olan Solar Roof teknolojisi, Tesla’nın iki ayaklı planının birinci ve en önemli aşaması olarak öne çıkıyor. Üç farklı tasarım şekliyle kullanıcılara sunulacak olan Solar Roof sistemleri kullanılan özel materyalle birlikte standart tuğla ve kiremit yapılarından kat kat daha dayanıklı.

tesla-solar-roof-tiles
Her türlü hava koşulunda kendini koruyabilen güneş panelleri özel dokulu, mat siyah, tuskan ve kiremit desenli olmak üzere dört farklı opsiyonda sunuluyor. Solar Roof sisteminin en önemli tamamlayıcı elemanı ise elbetteki Powerwall ve Powerpack olacak.

Parçaları bir araya getirmek

Geçtiğimiz süreçte de sunulan Powerwall yenilenen versiyonuyla neredeyse iki kat daha fazla depolama kapasitesine sahip. Üstelik çok daha uygun bir maliyetle. Powerwall’un yeni nesli olan ikinci jenerasyonla birlikte birlikte enerji kapasitesi saatte 6,4 kWh’tan 14 kWh gibi bir değere yükseliyor. Şirketler için sunulan Powerpack’te ise bu değer saate 210 kWh olarak dikkat çekiyor. Tesla’nın tüm planıda bu elementler üzerinde kesişiyor diyebiliriz. Solar Roof ile birlikte kazanımı sağlanan enerjinin Powerwall ile depolanması, bir evin ve bir elektrikli otomobilin günlük ihtiyaç duyduğu miktarı tamamen karşılamak üzerinde kurulu. 5.500 dolarlık fiyatıyla Powerwall 2’nin teslimatlarına Aralık ayından itibaren başlanacağını açıklayan Elon Musk, Solar Roof’un dağıtımınınsa 2017’nin yaz ayından itibaren sağlanacağını belirtti.

Tesla’nın ekosistemi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?