reklamı kapat

POPÜLER

Tesla evler için pil geliştirdi

02 Mayıs 2015

Tesla, evlerde kullanılmak üzere güneş enerjisinin depolanabileceğı üniteler geliştirdi. Tesla Powerwall adlı ürünü Amerika’nın Los Angeles şehrinde tanıtan şirket; evlerin aydınlatma, multimedya gibi ihtiyaçlarının doğuracağı enerji tüketimini daha verimli  şekilde karşılamanın yeni yollarından birini sunuyor.

Cihazın kullanımı için evlerde güneş enerjisi panelleri bulunması gerekiyor. 90×120 cm genişlik-uzunluk ölçülerine sahip ve 15 cm kalınlığındaki, duvara monte edilebilen Powerwall adlı pil ise bu noktada devreye giriyor. İnternet bağlantısı ile sürekli olarak işleyiş takibinin mümkün olduğu belirtilen aygıtın 7 kWh ve 10 kWh’lık iki enerji depolama kapasitesi seçeneği sunuluyor.

Kullanıcılar bu enerjiyi kullanırken aynı zamanda kendi elektrik şebeklerinden de yararlanmaya devam edebiliyorlar. Amaç ise güneş enerjisinin daha uzun soluklu kullanımının önünü açmak. Açıklanan fiyatlar ise 7 kWh’lık versiyon için 3 bin dolar ve diğer versiyon için 3 bin 500 dolar şeklinde.

Çamaşır makinesi tek bir çalışmada 2,3 kWh enerji harcıyor, dizüstü bilgisayar 0,05 kWh, buzdolabı 0,2 kWh gibi değerler sunuyor. Yani Tesla’nın yeni ürünü evin günlük enerji ihtiyaçları için önemli bir ekonomi sağlayabilir gibi görünüyor.

İnternet üzerinden ön siparişlerinin alımına başlanan ürünlerin yaz aylarında tüketicilerle buluşacağı kaydediliyor. Ürünü kendi evinde kullandığını belirten Tesla CEO’su Elon Musk, hedeflerini de açıkladı: Dünyanın enerji kullanım şeklini değiştirmek!

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Tesla evler için pil geliştirdi” için bir cevap

  1. Erkin dedi ki:

    Elon Mask büyük devrim yapacak.