reklamı kapat

POPÜLER

Tesla ve Panasonic temiz enerji için el sıkıştı

Tesla geleceğin enerjisi ile alakalı somut adımlar atmaya devam ediyor. Panasonic ile birlikte ortaklığa giden Elon Musk ve ekibi temiz enerji kazanımı konusunda kararlı.

Japon devi Panasonic ile güneş panellerini ortak üretme konusunda anlaşma sağlayan Tesla, otomobil teknolojileriyle birlikte batarya teknolojileri (Powerwall) ve elde edilen enerjinin saklanması ile alakalı (Powerpack) tüm teknoloji geliştirmelerini ortaklık çerçevesinde geliştirmeye hazırlanıyor. Bu hafta içerisinde düzenlenecek olan etkinlikle detaylarının paylaşılması beklenen ortaklık, önümüzdeki süreçte temiz enerji üretiminde ortaya çıkacak teknolojik geliştirmelerin merkezi olmaya aday.

Tesla ve Panasonic projede kullanılacak bataryaların üretimini, Amerika’nın Nevada eyaletinde bulunan giga fabrikada gerçekleştirecek. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Tesla yetkilileri bu birlikteliğin planlanan projelerin somutlaştırılmasında kayda değer hız artışı sağlayacağı konusunda ise hemfikir. Hayata geçecek olan ortaklık sonucu, birlikte geliştirilecek teknolojiler ile dünyanın en verimli güneş panellerinin de üretilmesi planlanıyor. Projenin en önemli ayaklarından birisini de kuzey amerika’nın en büyük güneş paneli üretiminin yapıldığı SolarCity fabrikası oluşturuyor. Panasonic aynı zamanda Tesla Model 3 ve Jaguar’ın Formula E takımının batarya tedarikçiliğini de üstlenerek güneş enerjisi ve elektrikli otomobiller ile ilgili oldukça aktif bir polika çiziyor. Elon Musk’ın geçtiğimiz dönemlerde projenin yüzde 55’e kadar daha verimli olduğunun altını çizmişti.