reklamı kapat

POPÜLER

Toyota ve Panasonic güçlerini birleştiriyor

Sektörlerinde birer dev olan iki firmadan ortak bir girişim kararı geldi. Toyota ve Panasonic’in bu hamlesi otomobil dünyasında heyecan yarattı.

Elektrikli otomobiller ve kullanılan batarya teknolojileri her geçen gün daha da önem kazanıyor. Şirketler birbirlerine karşı avantaj sağlayabilmek için çeşitli ortaklıklar ve girişimler deniyor. Bunun son örneği Toyota ve Panasonic arasında gerçekleşti. İki firma elektrikli otomobillerin bataryasını üretme konusunda birlikte çalışacak. Gelecek yıl hayata geçmesi beklenen projede Toyota söz sahibi olacak. Öyle ki projenin haklarına baktığımızda Toyota’nın yüzde 51, Panasonic’in ise yüzde 49’luk bir orana sahip olduğunu görüyoruz. Panasonic’in Çin ve Japonya’da ki fabrikalarında hayata geçmesi beklenen proje’nin sonuçları merakla bekliyor.

Hedefler büyük

Hibrit araçlarda kullanılan bataryaların kapasitesini 50 kat arttırma hedefi ile yola çıkıldı. Geliştirilecek ürünlerin Toyota’nın tekelinde olmayacağı da söyleniyor. Mazda, Daihatsu, Subaru ve Honda gibi otomobil üreticilerinin de bu bataryaları kullanabilecek. Ortak girişimin maliyetleri olumlu yönde etkileyeceği ve rekabette Toyota’yı ileriye taşıyacağı da düşünülüyor.

İlginizi çekebilir

Yeni Toyota Supra’nın motor sesine kulak verin