reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

Toyota, 2025’e kadar ürün gamını geleceğe dönüştürecek

Dünyanın en büyük otomobil firmalarından Toyota, bugün çok önemli bir açıklamada bulundu. Şirket adeta geleceğe tam anlamıyla adım atacağı tarihi verdi.

Prius modeliyle elektrikli otomobil pazarında uzun yıllardır yer alan Toyota, önümüzdeki 7 yıl içinde her modelini elektrikli veya hibrit bir seçeneğe sahip olmasını istiyor. Yani 2025 yılına kadar büyük di dönüşüm planlayan üretici, fosil yakıtlı modelleri minimuma indirmek istiyor. Ülkelerin koymaya başladığı yasaklar sonrası her üretici gibi adım atan şirket, bu noktada Lexus modellerin de dönüşüme tabii olduğunu belirtiyor. 2020 yılına kadar tüketicilere 10 farklı tamamen elektrikli otomobil sunmak isteyen büyük üretici, ilk olarak Çin pazarına oynamak istiyor. Elektrikli araçları önce Çin pazarına sonra ise global pazara çıkartacak üretici, 2030‘a kadar yılda 5.5 milyon elektrikli otomobil üretmeyi hedefliyor.

Toyota elektrikli otomobil konusunda öncü firmalardan

Şirket elektrikli otomobillerin bataryaları içinse Panasonic ile ciddi çalışmalar yapıyor. Bataryaların ağırlığı ve maliyetini düşürmek için yapılan çalışmalar, kat hal pil üzerinde de toplanıyor. Bu daha güçlü ve güvenli pilleri 2020 yılında ticari hale getirmek isteyen firma, günümüzdeki büyüklüğünü gelecekte de korumak istiyor. Şimdi yapılan çalışmalar çok büyük önem arz ederken, Toyota sektörle yakın ilişikiler içerisinde bulunuyor. Bu da onu öne çıkartabilecek bağlantılara daha kolay götürüyor.