reklamı kapat

POPÜLER

Renault

Renault, otomobil bataryalarını geniş ölçekte geri dönüştüren ilk Avrupalı üretici olmayı hedefliyor

Renault, otomobil bataryalarını geniş ölçekte geri dönüştüren ilk Avrupalı üretici olmayı hedefliyor. Bu gerçekten önemli bir konu.

Elektrikli otomobillerdeki bataryaların, her batarya gibi bir ömrü var. Eskiye bataryalar tam olarak performans veremez hale geliyor ve değiştirilmesi gerekiyor. Peki eskiyen bataryalara ne olacak? Çevreye zararlı devasa batarya çöplüklerinin oluşmasını engellemek adına birçok otomobil üreticisi aktif olarak çalışmalar yapıyor. Örneğin Fransa merkezli dev üretici Renault, elektrikli otomobil bataryalarını geniş ölçekte geri dönüştüren ilk Avrupalı üretici olmayı hedefliyor. Bataryaların içindeki lityumun ve diğer metallerin geri dönüşümü sağlamak adına üçüncü parti firmalar ile görüşmeler ve çalışmalar yaptığı açıklanan marka, bu adımıyla hem çevreye fayda sağlamak istiyor hem de maddi kazanç ya da tasarruf hedefliyor. Aktarıldığı kadarıyla Avrupa’da şu anda kullanılmış bataryaları geri dönüştürerek yeni bataryalar yapmak üzere nikel, kobalt ve lityum elde edebilen kimse bulunmuyor. Renault, elektrikli tarafta önemli adımlar atıyor ancak Toyota ve Mercedes-Benz gibi içten yanmalı araçları hemen öldürmeyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault, geçtiğimiz ay yapılan açıklamaya göre önümüzdeki 10 yıl boyunca ürün gamında içten yanmalı motora sahip araçlar bulundurmaya devam edecek. Burada iki taraflı bir strateji uygulayacak ve müşterilere hem elektrikli araçlar hem de standart içten yanmalı motora sahip araçlar (Burada birçok model hibrit halini alınacak) sunacak şirket, elektrikli araçlarda bir yavaşlama olduğunu görüyor ve bu yüzden içten yanmalı araçları tamamen rafa kaldırmak istemiyor.

Bu konuda bundan önce ses getiren ise Mercedes-Benz olmuştu. Dev üretici elektrikli otomobil pazarına geç kalmadı ancak geleceğin sadece onlardan oluşmayacağını düşünen isimler arasında yer alıyor. Geçtiğimiz ay 2030 yılına kadar içten yanmalı motora sahip araç üretmeye devam edeceği aktarılan firma, açık olarak alternatifleri masada tutmak istiyor ve bu birçok uzman tarafından ticari açıdan en doğru yol olarak görülüyor. Geçtiğimiz ay duyduğumuz kadarıyla Toyota da yeni içten yanmalı motorlar geliştirmeye devam ediyor. Şirket yeni içten yanmalı motorlar geliştiriyor çünkü şirket elektrikli geleceğin tek çözüm olacağına inanmıyor.

Renault haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu