reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli otomobil bataryaları yeniden kullanılabiliyor mu?

Ömrü dolan elektrikli otomobil bataryaları tekrar kullanılabiliyor mu? Veya geri dönüştürülebilir mi? Bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

Jason Fenske, Engineering Explained isimli video serisinde elektrikli otomobillerin bataryalarını konu alıyor. Elektrikli otomobiller, özellikle çevre dostu olduğu için çevreci tüketicileri heyecanlandıyor. Fakat kimse, gerçekten bu yenilikçi araçların bataryalarına ne olduğunu tam olarak bilmiyor. Elektrikli otomobil bataryalarıyla alakalı birtakım detaylara inen Fenske, araçların bataryaları hakkında kafalarda cevapsız soru bırakmamayı hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Haberler oldukça iyi

Bloomberg New Energy Finance’ın çalışmalarına göre 2025’e kadar elektrikli otomobil bataryalarının 3,4 milyon adedi geçeceği düşünülüyor. Elektrikli otomobiller, her ne kadar çevre dostu araçlar olsa da bataryaların her türlüsü çevreyi olumsuz şekilde etkiliyor. Böyle bir artışın yaşanmaması içinse eldeki bataryaların değerlendirilmesi gerekiyor. Peki, gerçekten bu bataryalar tekrar kullanılabiliyor mu? Soruyu olumlu şekilde yanıtlayan Fenske, gücü azalan bataryaların tekrar otomobillerde olmasa da başka alanlarda kullanılabileceğini söylüyor. Sokak aydınlatmaları, ev araç gereçleri gibi örnekleri bu alanlarda kullanırken, ayrıca bataryaların geri dönüştürülebilir olduğunu da belirtiyor. Fenske’nin açıklamalarına bakılırsa gelecekte elektrikli otomobil bataryasıyla uyum içinde çalışan çok daha fazla ürünleri görebilecek olmamız hiç de hayal gibi durmuyor. Fenske’nin elektrikli bataryaları konu alan videosunu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Elektrikli otomobil geleceği için önemli gelişme; 2 ileri şanzıman geliyor