reklamı kapat

POPÜLER

Tanıtımına sayılı günler kala, elektrikli Mercedes EQC’nin altyapı ve batarya mühendisliğine ilk bakış [Video]

18 Ağustos 2018

Almanya’da düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında üzerindeki batarya ve şasi gibi temel bileşenlerini gördüğümüz Mercedes EQC, beklentileri karşılama iddiasında.

Önümüzdeki ayın ilk haftası içerisinde tanıtılmasını beklediğimiz Mercedes geleceğinin ilk elektrikli modeli EQC için geri sayımımız devam ediyor. Konsept olarak tanıtıldığı ilk günden başlayıp seri üretim sürecine taşındığı güne kadar özel bir ilgiyle değerlendirmeye gayret etiğimiz model, haliyle kullanıcıların büyük beklentileriyle karşı karşıya olacak. 400 beygirin üzerinde güç ve tek seferde 500 kilometre menzil gibi teknik parçaları beraberinde getirme olasılığı bir hayli yüksek olan aracında son hazırlıkları yapmakla meşgul olan Mercedes, bir yandan da gelinen bu noktanın hikayelerini paylaşmayı es geçmiyor. Bu maksatla EQC’nin test edildiği zorlu şartları içeren bir video paylaşan resmi kaynaklar şimdi de aracın altyapısını teknik gözle inlemek isteyenlere güzel bir örnek sunuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Standartlara benzer altyapı

Bremen‘de yer alan fabrikanın sınırları içerisinde düzenlenen etkinlik sırasında gösterimi yapılan teknik altyapı bileşenlerini net bir şekilde görebiliyoruz. Mercedes tarafından geliştirilmiş ve zemine yerleşmiş olan batarya, ön ve arka akslarda konumlandırılacak olan 300 kW’lık elektrik motorları piyasada var olan diğer ünitelerle benzerlik gösteriyor. Marka mühendislerinin iddiaların üzerinden, EQC’deki bu motor kombinasyonun aracı 0’dan 100’e 5 saniyenin altında çıkarabileceğini de belirtmeden geçmeyelim. Tüm bu iddialı verileri ortaya koyan ünitelerin başarılı ve kompakt yapıları da altı çizilmesi gereken noktalardan. Önümüzdeki hafta içerisinde daha fazla resmi parçalarıyla karşımızda görmeyi beklediğimiz EQC ile ilgili gelişmeler LOG.com.tr’de olacak.

Video